18.10.2001 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterinární vstup do ČR v Ruzyni nebude?

Po vstupu naší republiky do EU ztratí význam pohraniční veterinární stanice (PVS) na našich hranicích se zeměmi EU. Ty budou existovat pouze na vnějších hranicích EU. Výhledově by pak měla být kromě dočasných PVS na hranicích s ostatními kandidátskými zeměmi do data jejich vstupu u nás jen PVS na letišti v Praze Ruzyni. Na tento projekt se podařilo získat prostředky z programu PHARE, rozběhly se práce na projektu a nyní se ukazuje, že je vše ohroženo.

Podle veterinárního zákona je totiž povinen pohraniční celní úřad poskytnout prostory pro provádění pohraniční kontroly a zajistit provozování tohoto místa, v tomto případě aby vyhovovalo požadavkům na manipulaci se zvířaty a veterinárním zbožím. To platí též pro dopravce a provozovatele poštovních služeb, provádí-li se pohraniční veterinární kontrola na místě, které mu náleží nebo které spravuje (§ 34, odstavec 1 a 2 zákona 166/1999 Sb.). Prakticky pak v těchto prostorách vykonávají dozor orgány státního veterinárního dozoru, v tomto případě inspektoři městské veterinární správy.
Podle současného stanoviska Správy letišť není možné, aby správa ve svém areálu tuto PVS provozovala, že jí to neumožňuje statut a požaduje, aby ji provozovala Státní veterinární správa. Tuto pohraniční veterinární stanici, neboli Border Inspection Post (místo hraniční inspekční kontroly) však ze zákona Státní veterinární správa ČR, jako státní instituce provozovat nemůže. A ani taková praxe není v členských zemích EU.
Podle Josefa Holejšovského, ústředního ředitele Státní veterinární správy, by bylo škoda, aby po tolikerém složitém jednání a i po získání peněz na její vybudování vše usnulo na mrtvém bodě. Je škoda, aby všechno veterinární zboží přicházející vzduchem končilo například ve Frankfurtu nebo v Amsterdamu a k nám pak s dalšími náklady na přepravu cestovalo po zemi, když je možné vše řešit méně složitě.
Ještě není vše ztraceno a Státní veterinární správa chce využít všechny možnosti, aby celá akce nezkolabovala na administrativních potížích.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down