Větší podpory pro malé farmáře

Větší podpora pro malé farmy je prioritou koalice Spolu. Chce také vytvořit fond, aby si zemědělci mohli kupovat zpracovatelské firmy. Plánuje rovněž vyšší podporu ekologického zemědělství a větší objem peněz, který by měl směřovat na pozemkové úpravy. Každoročně by mělo jít o tři miliardy korun. Uvedli to na setkání s novináři zástupci koaličních stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

„Do roku 2030 chceme mít 25 procent ploch v ekologickém zemědělství, chtěli bychom posílit část ekologického hospodaření na orné půdě,“ prohlásil předseda KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Koalice tím kopíruje plánované evropské cíle, když současná vláda, ve které Ministerstvo zemědělství vede Miroslav Toman, schválila plán 22 procent ekologických ploch do roku 2027. Podle posledních dat jich bylo v ČR 15 procent, půjde tak o rozšíření zhruba o polovinu. Podle senátora Herberta Pavery (TOP 09) se musí zkrátit dodavatelský řetězec. Lidé by se podle něj také „neměli bát“ koupit si dražší potraviny, jejichž výroba však nedevastovala přírodu. Stát by měl podle koalice zjednodušit administrativu pro malé podniky, více je podporovat i například platbami na první hektary. Spolu také podporuje zavedení zastropování zemědělských dotací. V Evropské unii se dlouhodobě hovořilo o částce 300 000 euro, Jurečka ho ale nechce specifikovat, bude podle něj záležet na evropských domluvách. Proti tzv. zastropování dlouhodobě brojí například Agrární komora ČR, podle které tak dojde k omezení živočišné výroby, kterou se zabývají velké podniky. Koalice se chce zasadit i o změnu zemědělských dotací. Europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) přiblížila, že dotace by se měly do budoucna změnit na kompenzace za to, co společnost žádá od zemědělců a co je pro ně ekonomicky nezajímavé. Jde například o opatření týkající se vody, půdy, či tlaků na snižování pesticidů. „To všechno bude zemědělcům přinášet nemalé náklady - a ty by měly být kompenzovány,“ řekla.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down