Větší produkce medu

Včelaři ve Zlínském kraji letos očekávají jednu z nejlepších sezon za poslední léta. Oproti loňskému roku snůška medu bude někde až trojnásobná. Je to především díky počasí; květy nepoškodily ani sucho ani prudké a dlouhotrvající lijáky. Cena medu zůstane zhruba na stejné úrovni jako loni - přibližně 120 korun za kilogram světlého medu, tmavý med se prodává kolem 150 korun.

„Letošní sezona byla více než dobrá. Všechno krásně kvetlo a včelstva využívala všeho – ovocných stromů, řepky, malin, akátu, lipového květu. Bude dostatek i spadkového medu,“ řekl Jan Švancer z Napajedel, místopředseda zlínské okresní organizace Českého svazu včelařů. Podle Švancera loňská produkce medu byla velmi špatná, na jedno včelstvo se pohybovala do deseti kilogramů. „Teď je to 25 až 30 kilogramů. Někteří kolegové dokonce hlásí až 40 kilogramů na jedno včelstvo,“ poznamenal.
Podobná situace je i na Vsetínsku. Podle Zdeňka Hlaváče z Bystřičky letos květy nepoškodily ani mrazy ani vydatné deště. „Kvetlo úplně všechno. Loni jsme produkci neměli ani ne deset kilogramů, letos je to okolo 20 kilogramů na včelstvo. Včelstva jsou ve výborné kondici,“ uvedl. Stejně jako na Zlínsku i na Uherskohradišťsku se výnosy včelařů pohybují od 25 do 30 kilogramů. V některých lokalitách, kde to včely měly blízko k akátu a lípě, jsou výnosy ještě vyšší. „Včelaři v blízkosti jehličnatých porostů mají i spadkový med,“ uvedl předseda Okresního výborů včelařů Uherské Hradiště Karel Hladiš. „Letos je skutečně radost pohledět nejen na produkci, ale i na kondici, v jaké včelstva jsou,“ doplnil. Vyšší produkci medu než vloni očekávají včelaři i z jiných koutů země. Vloni v celé ČR včelaři vyprodukovali 7455 tun medu, meziročně o osm procent více. Většinu medu prodávají přímo ze dvora zákazníkům. Obchodníci od nich vloni vykoupili 1620 tun. Naprostá většina vykoupeného medu směřovala na vývoz. V obchodních řetězcích naopak dlouhodobě převládají dovážené medové směsi. Spotřeba medu v ČR se řadu let pohybuje kolem půl kilogramu na osobu. Poptávka po něm však v poslední době mírně roste.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *