26.05.2009 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Větší schodek agroobchodu

Agrární zahraniční obchod České republiky byl za letošní první čtvrtletí ve schodku 6,54 miliardy korun, který se tak meziročně prohloubil téměř o tři miliardy Kč. Za celý loňský rok skončil agrární zahraniční obchod v deficitu přes 23 miliard korun, byl to ale jeho nejlepší výsledek za sedm let.

Podle údajů celní statistiky se celkem z České republiky v prvních třech letošních měsících vyvezly zemědělské komodity, potraviny, nápoje či tabákové výrobky za 26,58 miliardy korun, meziročně o 328 milionů méně. Dovezeno bylo zboží za více než 33 miliard korun, import tak proti stejnému období loňského roku narostl o více než 2,6 miliardy.
Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského se na zhoršení salda projevil zejména nepříznivý vývoj u obchodu s mléčnými výrobky. "Dovozy zpracovaných mléčných výrobků výrazně překračují vývozy," uvedl. Zatímco v prvním čtvrtletí loňského roku skončil výsledek obchodu s mlékem, vejci a medem ziskem přesahujícím 1,5 miliardy korun, letos to bylo již jen 685 milionů, vyplývá ze statistiky.  Loni se podle Jirovského do zahraničí, na rozdíl od letošního roku, prodalo velké množství tabákových výrobků ze zásob. To zkreslilo výsledky obchodu za celý rok zhruba o šest miliard korun, uvedl šéf svazu.
K prohloubení schodku agrárního obchodu v prvních třech měsících letoška přispěl také propad produkce masa v tuzemsku, uvedl Jirovský. Snižování výroby zejména vepřového trvá již několik let a zhruba třetinu jeho domácí spotřeby již pokrývá dovoz. Tuzemští odborníci i odhady Eurostatu předpokládají další snižování tuzemské živočišné výroby.
Z celkových 24 skupin komodit bylo saldo v prvním čtvrtletí záporné u 15, devět skupin skončilo pro národní hospodářství ziskem. Nejlepšího výsledku dosáhl zahraniční obchod s obilovinami, který skončil s přebytkem 2,43 miliardy korun. Přebytkem přesahujícím 910 milionů korun skončil obchod s olejninami, přes 885 milionů činil zisk obchodu se živými zvířaty. Výsledek obchodu s obilovinami je důsledkem jejich nadprůměrné loňské úrody. "Za první čtvrtletí se vyvezlo téměř 800.000 tun obilí, takové množství se nám nikdy v historii nepodařilo vyvézt," uvedl Jirovský.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down