Větší úroda jablek se projevila v pěstitelských pálenicích

O třetinu, na 5,8 milionu litrů vzrostla v sezoně 2002/2003 výroba lihovin v pěstitelských pálenicích. Nárůst způsobila nadúroda jablek, kterých pálenice zpracovávají zhruba 60 procent. Dalších 30 procent tvoří hrušky a zbytek švestky, méně už třešně a višně. Uvedl to předseda Unie destilatérů ČR Václav Šitner. Vyhází přitom z výběru spotřební daně, tedy z údajů ministerstva financí.

Rozmach pálenic, kterých v ČR oficiálně funguje celkem 650 a za poslední dva roky jich přibylo 250, je dán tím, že mají
50procentní úlevu na spotřební dani. Palírny, které se na odvodu daně z lihovin podílejí pěti až sedmi procenty, nyní platí 95 korun za litr absolutního alkoholu, přičemž velké likérky jsou daněny 234 korunami. Po zvýšení daně na 265 korun, plánovaném na leden 2004, vzroste daň pro palírny na 113 korun.
Pálení podle Šitnera existuje všude na světě a jeho výhodou je, že odbourává část černé výroby. Podle prezidenta Unie výrobců lihovin ČR Vladimíra Steinera jde o tradici, kterou je třeba zachovat i po vstupu do EU. Podle něj ale nesmí rapidně růst počet pálenic, které by nakonec zpracovávaly všechno ovoce za poloviční daň. Je také třeba lepší kontrola, protože se může například stát, že palírny rozepíší ovoce získané ze stromů u silnic na mrtvé duše. To dokazují inzeráty typu „koupím stromy švestek“.
V ČR je podle Šitnera řada producentů destilačních kotlů, z
nichž ale většina vyrábí takzvaný jednokolonový systém. U nich ale kvalita pálenky nebývá tak dobrá, neboť tento systém vyžaduje ohromné zkušenosti a musí se trvale provádět degustace. Podle něj požadovala unie zakotvit v živnostenském zákoně povinnou šestiletou praxi destilatérů. Jak uvedl, zatímco všichni výrobci lihovin musí mít koncesi a praxi s vysokoškolským vzděláním, u pěstitelských paličů je to živnost volná.
Vzhledem k tomu, že drobní pěstitelé dostávají za jablka
pouze 70 haléřů, raději je odnášejí do pálenic. Podle údajů
Ovocnářské unie se mělo loni sklidit v intenzivních sadech asi
150 000 tun jablek, o šest procent více. Úroda v zahradách a
alejích u cest měla ale vzrůst třikrát na 240 000 tun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *