28.05.2007 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Většina obyvatel ČR má za to, že obchody prodávají i nekvalitní potraviny

Kromě kvalitních potravin se v obchodech nabízejí i potraviny, které mohou být zdraví škodlivé. O tom je přesvědčeno 80 procent Čechů, kteří jsou v domácnosti za nakupování potravin zodpovědní. Vyplynulo to z dubnového šetření agentury GfK Praha.

Současná nabídka potravin v obchodech je podle většiny dotázaných celkově kvalitnější než před pěti lety. Zároveň si však převážná většina myslí, že nekvalitní potraviny jsou nabízeny na pultech spolu s kvalitními, proto je potřeba si potraviny při nákupu pečlivě vybírat. Kvůli nekvalitním potravinám dokonce každý pátý Čech v posledních pěti letech přestal nakupovat v obchodě, který je nabízel.
Češi jsou zároveň častěji přesvědčeni o tom, že na trhu není dostatečná konkurence, která by zajistila v obchodech výhradně kvalitní potraviny. Proto při nákupu pravidelně kontrolují trvanlivost, kupují vyzkoušené výrobky nebo výrobky dobré značky, která je pro ně do jisté míry zárukou. Teprve v druhé řadě se ohlížejí na cenu zboží.
Většina dotázaných má ustálené nákupní zvyklosti a větší nákupy obvykle realizuje ve stálých obchodech. V takových případech svému obchodu vysoce důvěřují, 84 procent z nich je přesvědčeno, že se obchod dostatečně stará o kvalitu potravin, které nabízí.
Téměř 90 procent dotázaných uvedlo, že při prodeji nekvalitních potravin by měla být uplatněna trestněprávní zodpovědnost ředitele nebo vedoucího prodejny. Téměř všichni by uvítali, kdyby Česká obchodní inspekce nebo jiný orgán uzavřel prodejnu, v níž zjistí výskyt vysoce nekvalitních potravin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down