Většina proti poplatku komoře

Snaha uzákonit registrační poplatek, který by hospodářské a agrární komoře odváděli všichni podnikatelé, vyvolala u potenciálních plátců velmi vyhraněné reakce. Návrh nenašel pochopení u poslanců, kteří jakoby vyslyšeli i naše čtenáře. V dubnové anketě týdeníku Zemědělec se většina odpovídajících vyslovila proti povinným odvodům.

S návrhem, aby všichni zemědělci odváděli registrační poplatek Agrární komoře ČR, nesouhlasí 68 procent z těch, kteří zaslali odpověď. Dostali tak šanci vyhrát tisíc korun a současně e jejich lístek zařadíme do celoroční soutěže o nesené rozmetadlo.
Svá odmítavá stanoviska čtenáři odůvodňovali často tím, že nejsou členy agrární komory a každý by si měl svobodně zvolit, komu chce na činnost připlácet. „Agrární komora nezastupuje všechny zemědělce, nehájí zájmy soukromě hospodařících zemědělců a bylo by absurdní jí jako nečlen odvádět poplatky. Nevím, co komora pro zemědělce skutečně dělá. Agrární komora nenabízí adekvátní protislužbu,“ citujeme z odpovědí. „Nesouhlasím s odvodem pro komoru, protože jsem členem Asociace soukromého zemědělství ČR,“ také takto odůvodňovali někdy čtenáři svou zápornou odpověď. Účastník ankety z Jilemnice si myslí, že nápad hradit komoře povinný poplatek je totéž, jako platit povinné ručení, když nebude mít auto. Další si stěžuje, že nejrůznějších poplatků za rozličné služby je už moc a ne vždy jsou služby potřebné a využívané.
Pro povinné registrační poplatky komoře se vyslovilo 26 procent odpovídajících. A jak svůj kladný postoj vysvětlovali? „Organizovanost zemědělců je nutná. Každá práce musí být náležitě ohodnocena. Komora vyjednává pro všechny, ale tuto službu si platí jen někteří. Jde o ekonomické záležitosti celého zemědělství. Díky povinné registraci by byl přehled o všech subjektech podnikajících v tomto odvětví. V agrární komoře by měli být všichni zemědělci, jejich slovo by pak mělo větší váhu.“ Někteří své „ano“ podmínili podmínkou, že komora bude řádně hájit zájmy všech zemědělců, nebo bude existovat jediná stavovská organizace podnikatelů v zemědělství.
Nerozhodných bylo šest procent ze čtenářů, kteří nám zaslali anketní lístek. „Nevím, jaké by byly výhody spojené z odvádění povinných poplatků,“ poznamenala kupříkladu čtenářka ze Zlína.

Nebyla politická vůle
Povinné roční poplatky měly oběma komorám umožnit, aby všem našim podnikatelům zajistily zázemí srovnatelné se standardem běžným v zemích Evropské unie. Uvedl to prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek, který tuto myšlenku novinářům letos v únoru představil. Roční odvod se měl pohybovat podle velikosti podnikatele od tisíce do 25 tisíc korun. Povinnou registraci a roční poplatek se snažila protlačit hlavně hospodářská komora prostřednictvím novely zákona o obou komorách. Pokusila se přesvědčit poslance o potřebě novely. Agrární komora stála spíše v ústraní. „My jsme v tom žádnou aktivitu nevyvíjeli,“ konstatoval její tajemník Jan Záhorka.
Tisková mluvčí Hospodářské komory ČR Viktorie Plívová dnes přiznává, že nebyla politická vůle novelu prosadit. Proto komora podle ní od tohoto návrhu upustila a bude se snažit posílit svou pozici jinou cestou. „Podle přístupové smlouvy s Evropskou unií měla Česká republika od letošního 1. května zřídit centra, kde by si každý občan z kteréhokoliv místa v unii mohl vyřídit všechny náležitosti k založení firmy nebo živnosti. Hospodářská komora začala tento servis pro získání živnostenských listů a koncesních listin nabízet ve svých 81 regionálních místech. V Moravskoslezském kraji je v rámci pilotního projektu možné vyřídit i založení obchodní společnosti. Zatím je to komerční služba,“ uvedla Plívová. Jak dodala, pomoc je určena všem, včetně zemědělských podnikatelů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *