Většina sezamových semen z Indie podle SZPI nevyhovuje

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před sezamovými semeny původem z Indie, která obsahují nadlimitní obsah nebezpečné látky. Inspektoři je zjistili ve vzorku odebraném v maloobchodní provozovně společnosti Albert v Praze a ve vzorku jiné značky v provozovně Racional CZ ve Vraclavi na Orlickoústecku. V tiskové zprávě o tom za inspekci informoval Marek Bartík. Z dalších osmi odebraných vzorků semen polovina nevyhověla.

V potravině Sezamová semínka 100 gramů Albert s minimální trvanlivostí do 15. března 2021 a v potravině Sezam Loupaný 100 gramů s minimální trvanlivostí do 31. prosince 2021 od výrobce Racional laboratorní analýza odhalila výrazně nadlimitní přítomnost rezidua pesticidu ethylenoxid. "Pesticid ethylenoxid v Evropské unii není schválen jako účinná látka pro použití v přípravcích na ochranu rostlin. Předmětné šarže inspektoři zakázali a doporučujeme všem spotřebitelům, kteří je zakoupili, aby je nekonzumovali," uvedl Bartík.
Inspekce k dnešnímu dni odebrala deset vzorků sezamových semen, z nichž šest nevyhovělo z důvodu nadlimitního obsahu ethylenoxidu. Pouze dva výše uvedené vzorky se dostaly do tržní sítě. "SZPI kontrolovaným osobám zakázala uvádět na trh závadné šarže potraviny a dále nařídila okamžité stažení již uvolněných částí šarže od všech odběratelů. SZPI zároveň činí preventivní kroky k zamezení přístupu nevyhovujícího sezamového semene z Indie na trh v České republice," dodal Bartík.
Provozovatelé, kteří dovážejí balí nebo distribuují čisté sezamové semeno či směsi se sezamem z Indie, mají povinnost provádět laboratorní rozbory na pesticid ethylenoxid, přičemž na trh mohou pouze šarže s vyhovujícím výsledkem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down