17.03.2008 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Většina vajec pochází z klecí

V nabídce tuzemských obchodů je jen velmi malé zastoupení vajec od slepic, které nejsou chovány v klecích. Vyplývá to z průzkumu, který mezi největšími obchodními řetězci provedla Společnost pro zvířata.

Jak minulý týden uvedla Dita Michaličková z této společnosti, podle průzkumu je v západoevropských zemích nabídka vajec od slepic chovaných šetrnějším způsobem například v halách na podestýlce či ekologických farmách mnohem vyšší. U nás má největší nabídku vajec od slepic chovaných na podestýlce nebo v biochovech společnost Ahold, která v ČR provozuje zhruba tři stovky supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova. Naproti tomu například diskontní prodejny Lidl či Norma prodávají pouze vejce od slepic chovaných v klecích. "Biovejce tvoří jedno procento v celkovém prodeji vajec v hypermarketech Hypernova a 0,2 procenta v supermarketech Albert. Vejce z podestýlky tvoří v celkovém prodeji vajec v Hypernovách sedm procent a deset procent v Albertech," uvedla Michaličková. "Například v Rakousku již od loňského roku nenabízí žádný supermarket vejce z klecí. Ani v supermarketech v Nizozemsku klecová vejce lidé nenajdou," řekla s tím, že u nás ještě zhruba před dvěma lety byly v nabídce obchodů pouze vejce od slepic chovaných v klecích. Obchodníci podle Michaličkové malou nabídku vajec od slepic chovaných na podestýlce či v biochovech často zdůvodňují hlavně nedostatečnou poptávkou zákazníků, protože ceny těchto vajec jsou vyšší než vajec od slepic z klecových chovů. Například u biovajec může být rozdíl v ceně až několik stovek procent. Ekologičtí chovatelé naopak uvádějí, že zatím nejsou tak velké množství biovajec schopni nabídnout, i když ze strany řetězců je velký zájem.
V České republice je podle údajů Společnosti pro zvířata ročně chováno devět až deset milionů slepic, více než polovina z nich je ve velkochovech. Zhruba 97 procent slepic z velkochovů je přitom drženo v klecích a jen 2,7 procenta slepic je chováno na podestýlce v halách. Vejce v biokvalitě u nás produkují pouze dva chovatelé. Průměrná roční spotřeba vajec v ČR v roce 2007 byla 249 kusů na osobu.
Evropská komise zakázala od roku 2012 chov slepic v klecích navzdory námitkám některých chovatelů, kteří tvrdí, že by současný způsob chovu měl skončit až v době, kdy skončí životnost jednotlivých klecí. Tedy i později než v původně stanoveném termínu. Podle chovatelů opatření způsobí zdražení vajec a zvýšení levných dovozů ze zemí mimo unii navíc tvrdí, že si často nebudou úpravu klecových chovů moci dovolit kvůli nedostatku prostředků a budou muset skončit s podnikáním. "Je možné, že na to nebude mít až třetina českých chovatelů," uvedla Dagmar Tůmová z Českomoravské drůbežářské unie.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down