11.12.2006 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Více na podpory

Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny ČR podpořil návrh přidat v rozpočtu na příští rok na přímé platby zemědělcům 1,9 miliardy korun. Podle ministryně zemědělství Mileny Vicenové je tak maximální dorovnání plateb na 70 procent úrovně ve starých členských zemích EU „na dobré cestě.“ Rozhodující slovo bude mít ještě sněmovna. Třetí čtení návrhu rozpočtu na rok 2007 je naplánováno na tento týden.

Pokud by tento záměr ve sněmovně neprošel, má ministerstvo připravenou ještě další variantu. Polovinu chybějící částky by zajistil resort a polovina by mohla jít z rezervy vlády, uvedla ministryně pro ČTK.
Zemědělci v příštím roce dostanou z unie 40procentní přímé platby proti kolegům ve starých členských zemích. Stát je může dorovnat na 70 procent, k čemuž ale ministerstvu zemědělství ve vládou schváleném rozpočtu část peněz chybí. Takto dorovnané přímé platby by v příštím roce podle údajů MZe představovaly asi 20 miliard korun.
Zemědělský výbor minulý týden také doporučil posílit národní zemědělské dotace pro příští rok proti dosavadnímu návrhu o 460 milionů na 1,75 miliardy korun. „Tak, jak nám vláda ten návrh předložila, tak byly prostředky v některých programech kráceny natolik, že by ty programy byly nefunkční,“ uvedl předseda výboru Jiří Papež. MZe by podle poslanců mělo na posílení dotací použít volné peníze ze svého rozpočtu, případně využít zdroje z Pozemkového fondu.
Zemědělský výbor doporučil proti původnímu návrhu posílit o 200 milionů na 307 milionů korun Nákazový fond. O stejnou částku na 350 milionů má stoupnout suma na ozdravování polních a speciálních plodin. Na restrukturalizace ovocných sadů radí výbor přidat 20 milionů korun k nynějším 75 milionům korun. Zvýšit by se měly rovněž zdroje na pěstování energetických bylin a technického konopí, udržování a zlepšování genetického potenciálu vybraných hospodářských zvířat, poradenství a vzdělávání. Zvednout se má také dotace pro Národní hřebčín Kladruby nad Labem a Zemské hřebčíny Písek a Tlumačov.
Pokud by se finance pro jednotlivé programy upravily podle doporučení výboru, byla by proti krácena jen podpora poradenství a vzdělávání a genetických zdrojů. Na některé dotace má být naopak o něco více peněz. Zlepšení čeká hlavně potravináře, kde již vládou schválený návrh obsahoval proti letošku nárůst zdrojů o 60 na 310 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down