Více než 18,5 tisíce žádostí o dotace

Podle mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Jitky Slukové, bylo dnešní poledne posledním termínem, do kdy mohli zemědlci v ČR dávat žádosti o přímé platby z Evropské unie, jejich národní dorovnání a také o příspěvek na hospodaření v méně příznivých oblastech. Celkem fond přijal k tomuto termínu přes 18,5 tisíce žádostí.

Další žádosti mohou zemědělci podávat podle Slukové do 9. června, ale to už budou postiženi sankcí. Tou je snížení dotace o procento za každý pracovní den zpoždění. Termín výplaty peněz je od 1. prosince 2005 do 30. června 2006. Fond má celkem k dispozici více než 15 miliard korun. Nejvíce žádostí – více než 4000 – se podle Slukové sešlo v Brně, přes tři tisíce jich bylo v Hradci Králové a v Českých Budějovicích. SZIF eviduje asi 20 900 registrovaných uživatelů půdy. všichni však o dotace nežádají. Loni se sešlo 19 100 žádostí, podpory dostalo 18 760 zemědělců. Se žádostí se jich opozdilo 1,2 procenta.
Na přímé podpory jde letos z unie 7,5 miliardy korun, pět
miliard korun je vyčleněno na doplatek ze státního rozpočtu. O
navýšení v rozsahu do dvou miliard korun ministerstvo zemědělství vyjednává. Podpora méně příznivým oblastem by se měla pohybovat kolem 3,1 miliardy. Celkové podpory do zemědělství by letos měly činit téměř 30 miliard korun. Již loni vstup do EU přinesl jejich zvýšení o více než deset miliard na 26 miliard korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *