29.08.2023 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Více než 600 vystavovatelů se představilo na dnes končícím agrosalonu Země živitelka

V Českých Budějovicích dnes končí agrosalon Země živitelka, kde se představuje více než 600 vystavovatelů. Organizátoři čekají přes 100 000 návštěvníků. Jedním z témat výstavy se staly ceny potravin, o nichž mluvil i premiér Petr Fiala se zástupci potravinářských firem. Jak uvedl, ceny másla, cukru i mléka klesají, zlevnit ale musí i další potraviny. Firmy mají velké zisky, lidé to musí pocítit na poklesu cen, řekl.

Agrární komora na agrosalonu oznámila výsledky letošní sklizně, která dosáhla 7,47 miliony tun základních obilovin. Oproti loňsku je to o 1,3 procenta méně. Průměrný výnos dosáhl šesti tun na hektar, loni to bylo 5,83 tuny. Program výstavy je rozsáhlý. Nabízí nejsilnější sériově vyráběný traktor, zemědělské stroje historické i moderní. 

Roste poptávka po biostimulantech

Firma Olmix Group představila pak biostimulanty z mořských řas, které zlepšují kvalitu půdy a tím i zdraví rostlin. Snižují zároveň spotřebu chemických postřiků a hnojiv, jak uvedla firma. Jako jednu z novinek přivezla produkt, který v kapalné podobě v dávce deset litrů na hektar dokáže nahradit granulát, který se používá v dávce 150 až 200 kilogramů na hektar. Poptávka stále roste, řekl zástupce společnosti  František Václavík. "Známý produkt Amofos se aplikuje v dávkách 100 až 200 kilogramů na hektar. My jsme schopni Amofos stoprocentně nahradit aplikací našich produktů, půdních biostimulantů. Je to testováno ve výzkumných projektech i v zemědělských podnicích, kde dosahují zvýšení výnosu o deset až 20 procent. Máme zhruba 80 procent opakovaných nákupů. To znamená, že podniky to kupují dlouhodobě, opakovaně každý rok," řekl Václavík.

Agrosalon Země živitelka je největší akcí, kterou budějovické výstaviště pořádá. Loni přilákala přes 114 000 lidí. Areál výstaviště zabírá 25 hektarů, výstavní plocha pavilonů je 6000 metrů čtverečních*

expozice na výstavě Země živitelka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down