24.07.2008 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Více obilí, méně řepky

Větší výměra obilnin i kukuřice na zrno a menší pro řepku, cukrovku či hrách a brambory, tak vypadá poměr ploch pro jednotlivé plodiny v Evropské unii pro letošní sklizeň. Vyplývá to ze šetření evropského statistického úřadu Eurostatu. Ten vychází z podkladů dodaných členskými státy. O tom, jak letošní sklizeň dopadne, rozhodne samozřejmě ve velké míře počasí.
Jak Eurostat uvádí, ve srovnání s rokem 2007 vzrostla letos v unii výměra obilovin o 5,7 procenta. Je to pravděpodobně důsledkem vysokých cen této komodity po poslední sklizni.

 Do jisté míry se zde také mohl projevit vliv omezení povinného set aside (dání půdy do klidu), které Brusel pro letošní hospodářský rok stanovil na nulu. Nejvíce se rozšířilo pěstování tvrdé pšenice, a to o 12,6 procenta. Na rozloze větší o deset procent než loni zaseli evropští zemědělci letos také kukuřici na zrno.
Naopak poklesla výměra cukrovky o 6,8 procenta a řepky o 3,1 procenta. Snížení plochy řepky se objevilo poprvé od roku 2003. Na druhou stranu pro letošní sklizeň byla řepka v unii naseta na plochu o 23,9 procenta větší než odpovídá průměru výměr z let 2003 až 2007. Radikálně se letos snížila plocha osetá hrachem, a to o 13,4 procenta od loňského roku a o 35,5 procent ve srovnání s průměrem posledních pěti let.
Pokud nezasáhne nepřízeň počasí, podle prvních odhadů by se letos mělo v Evropské unii sklidit asi 284,2 milionu tun obilí, což je zhruba o deset procent více než loni.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down