Více peněz bude směřovat na rozvoj infrastruktury vodovodů a kanalizací

Česká republika se zřejmě bude muset i letos potýkat se suchem, napovídá tomu aktuální hydrologická situace.  Uvedl to ministr zemědělství Zdeněk Nekula na dnešním setkání s novináři po jednání mezirezortní komise Voda-Sucho s tím, že Ministerstvo zemědělství chce dát více peněz na rozvoj infrastruktury vodovodů a kanalizací.  Podle ministra počítá s částkou 1,75 miliardy korun.

"Důležité je propojování vodárenských soustav, sem chceme nasměrovat výrazně více prostředků. V loňském roce šlo na propojování soustav 333 milionů Kč, pro letošek počítáme s 875 miliony korun," upřesnil Nekula. Ministerstvo zemědělství kvůli dlouhodobému suchu a nedostatku vody podporuje opatření, která povedou k zadržování vody v krajině - jsou to například pozemkové úpravy, revitalizované toky nebo odbahněné či nově vybudované rybníky. V letech 2019 až 2021 na to ministerstvo vynaložilo téměř 26 miliard korun, řekl Nekula. Z celkového počtu 42 opatření z Koncepce na ochranu před následky sucha pro území České republiky, kterou vypracovala Meziresortní komise Voda-Sucho, Ministerstvo zemědělství zodpovídá za 26. Podle Nekuly vloni ministerstvo podpořilo investiční opatření částkou 13,9 miliardy korun. Například na rozvoj infrastruktury vodovodů a kanalizací šlo 1,6 miliardy. Propojování vodárenských soustav resort podpořil 333,1 milionu korun. předpoklad pro letošek je 875 milionů. "A co třeba vysoce oceňují obce, je podpora rybníků, kdy se prakticky denně v posledních třech letech vybudoval nebo obnovil jeden rybník. My samozřejmě budeme pokračovat v podpoře například dalších programů na opatření v drobných vodních tocích a v podpoře pozemkových úprav,“ doplnil ministr.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down