06.10.2006 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vicenová hodlá intenzivně komunikovat s hejtmany krajů

Ministryně zemědělství Milena Vicenová se dnes sejde s hejtmany všech čtrnácti krajů v rámci jednání Asociace krajů ČR v Karlových Varech. Hromadné setkání znamená skutečný průlom v komunikaci mezi šéfem resortu zemědělství a vedením krajů a ministryně mu přikládá zásadní význam, informoval Hugo Roldán z ministerstva zemědělství. „V okamžiku, kdy se kvapem blíží počátek nového programového období EU, kdy od 1. ledna roku 2007 se nám otevře mnoho nových možností pro všestranný rozvoj obcí a krajů přes podpůrné programy našeho ministerstva, pokládám za nezbytné zahájit s hejtmany mnohem intenzivnější dialog, mnohem užší spolupráci“, prohlásila Vicenová.

Podle ministryně hejtmani znají nejlépe své prostředí, problémy, možnosti v místě, kde vidí více a lépe než centrální úřady. „Chci proto se všemi bez rozdílu otevřeně jednat, zaznamenávat a řešit jejich podněty, ráda bych také přesunula těžiště kompetencí, ale i financí více do rukou krajů“, upřesnila.
Diskuse se dnes zaměří na možnosti více zacílit budoucí plán rozvoje venkova na potřeby krajů, konkrétně na podporu marketingu zemědělských produktů a nastavení distribučních cest, na stanovení demarkační čáry pro získání podpor, kterou je momentálně obec do 2000 obyvatel, a která byla samotnou Asociací krajů ČR zpochybněna. „Vidím jako nezbytné projednat lepší řešení“, dodala ministryně.
Dnešní debata s hejtmany se dotkne i úlohy vody, která má pro kraje několik poloh vnímání. V krajině, jako místo k rekreaci, sportu, ale i potenciálního ohrožení povodněmi. Dále jako zdroje pitné vody, navazující vodovody, kanalizace a čistírny odpadních vod. „Zde vidím potřebu například ve směřování dotací na stavbu vodovodů a kanalizací, kde mají kraje rozhodující slovo, neboť MZe respektuje pořadí a priority akcí. Problematická však jsou například ochranná pásma pro potenciální výstavbu vodních děl, ovšem v horizontu desítek let, kde kraje ani místní samosprávy neměly v minulosti příliš možností k vyjádření,“ upřesnila dále Vicenova. Dodala: „nabízím hejtmanům také větší spolupráci, konzultace, zkušenosti, metodickou pomoc a větší zapojení krajů v oblasti lesního hospodářství“.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down