21.11.2006 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vicenová: Požadavky cross compliance by měly být zavedeny postupně

Ministryně zemědělství Milena Vicenová tlumočila na jednání Rady ministrů zemědělství Evropské unie, které dnes v Bruselu končí, názor ČR, že by se požadavky křížové shody (cross compliance) a jejich následná kontrola měly zavést postupně a ne počínaje rokem 2009. Agroweb o tom informovala tisková mluvčí MZe Táňa Králová.

„V té době ještě čeští zemědělci nebudou dostávat stejně vysoké přímé platby jako jejich kolegové z původní evropské patnáctky. Nutnost úplného splnění požadavků cross-compliance by naše zemědělce tudíž stavěla do nerovnoprávné pozice,“ prohlásila ministryně.
Od 1. ledna 2007 začne platit novela nařízení Rady EU č. 1782/2003, jež přiznává finanční podporu zemědělcům i z nových členských zemí, kteří budou pěstovat energetické plodiny. Součástí uvedené novely je také prodloužení platnosti systému přímých plateb SAPS o dva roky až do roku 2010.
S tím souvisí i zavedení požadavků křížové shody (cross compliance) šetrné zemědělské praxe pro nové členské státy. Jednotlivé členské země se však podle Králové liší v názoru na termín pro jejich zavedení do praxe, takže o
této otázce se bude nadále diskutovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down