Vichřice poničila v Krkonoších tisíce kubíků dřeva

Nedělní vichřice poničila v Krkonoších tisíce metrů krychlových dřeva. "Škody jsou větší s ohledem na podmáčenou půdu po vydatných deštích," uvedl dnes mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Rychlost větru na Sněžce dosahovala v neděli rychlosti až 180 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu.

Správa Krkonošského národního parku návštěvníky nejvyšších českých hor varovala před nebezpečím pádu dalších stromů. „Pohyb po lesních cestách může být v těchto dnech nebezpečný až nemožný. Upozorňujeme, že je třeba při pohybu lesem dbát zvýšené opatrnosti, sledovat situaci v korunách stromů nad sebou a nevstupovat do potenciálně nebezpečných míst,“ uvedl Drahný. Vyvrácené či zlomené stromy zatarasily některé lesní cesty. Správa parku již v neděli začala s uvolňováním cest.

Při orkánu Kyrill v lednu 2007 bylo v Krkonoších poničeno 88 tisíc metrů krychlových dřeva. Následnou obnovu lesů zařídila v rozhodující míře sama příroda, protože lesníci KRNAP na zničených plochách zvolili přirozenou obnovu lesa. Nechali postupně vyrůst podrost, do kterého v omezené míře podsadili populace jedlí a různých listnatých dřevin.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *