23.11.2004 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vichřice řádila i českých lesích

V lesích státního podniku Lesy České republiky porazila vichřice minulých dní podle prvních odhadů 200 až 300 tisíc metrů krychlových dřeva. Na celoročních těžbách podniku, které činí přes sedm milionů metrů krychlových, by se nynější polomy mohly podílet asi čtyřmi procenty. Škody firma zatím nevyčíslila. Informoval o tom mluvčí Lesů ČR Lubomír Šálek.

Větrná smršť zasáhla i sousední státy, nejvíce Slovensko. Ve Vysokých Tatrách vichřice zničila přibližně 12.000 hektarů lesa z celkové rozlohy zhruba 51.000 hektarů. Dalších 12.000 hektarů lesa částečně poškodila. Mimo Vysoké Tatry padlo 900.000 metrů krychlových dřeva.
Nynější polomy na majetku Lesů ČR jsou sice největší v letošním roce, ale zdaleka nedosáhnou objemu poslední velké větrné kalamity z října roku 2002. Tehdy ve státních lesích padlo větru za oběť dva miliony metrů krychlových dřeva a podnik kalamitu likvidoval do poloviny roku 2003. "Likvidace nynějších polomů by neměla trvat déle než dva měsíce," řekl Šálek. Nejvíce jsou podle něj postiženy lesy na severní Moravě, hlavně v Jeseníkách a Beskydech.
Podíl nahodilých těžeb, například kvůli větru či kůrovci, se v Lesích ČR v posledních letech pravidelně pohybuje pod 30 procenty celkové těžby. V objemovém vyjádření to představuje zhruba dva miliony metrů krychlových za rok. Výjimkou byl rok 2003, kdy nahodilá těžba kvůli větrné kalamitě roku 2002 dosáhla čtyř milionů metrů krychlových, tedy 54 procent. Lesy ČR hospodaří na 1,38 milionu hektarů státních lesních pozemků, což je více než 50 procent veškeré této půdy v tuzemsku. V pololetí podnik vykázal hrubý zisk kolem 631 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down