Vichřice v tomto týdnu v Národním parku Šumava podle prvních odhadů poškodila více než 30 tisíc metrů krychlových dříví. Největší škody vznikly na Prášilsku a v lokalitě České Žleby. Ve sčítání škod zaměstnanci parku pokračují, přesnější čísla budou známá po Velikonocích. Řekl to dnes mluvčí parku Jan Dvořák.
"Přestože už nefouká tak silný vítr jako v pondělí a úterý, stále platí upozornění na nebezpečí pádu stromů. Porosty jsou porušené a zvýšené riziko vývratů lze stále očekávat i kvůli podmáčenému půdnímu povrchu," upozornil mluvčí.
Podle Svatavy Křivancové z českobudějovického pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu zaznamenala stanice na Churáňově největší nápor mohutné vichřice v úterý. "V nárazech měl vítr rychlost téměř 112 kilometrů v hodině," řekla. Zhruba sedm kilometrů v hodině tedy chybělo do orkánu.
Podle Dvořáka nynější škoda není malá, ale park už postihly horší kalamity. "K posledním větším škodám došlo při bouři v létě 2013, kdy vichr poškodil 18 tisíc metrů krychlových dříví," uvedl. To v lednu 2007 orkán Kyrill poničil v parku kolem milionu metrů krychlových dřeva a jihočeské lesy se po orkánu staly nejpostiženější oblastí v Česku. V Jihočeském kraji Kyrill pokácel přes čtyři miliony metrů krychlových dřeva a způsobil tím škody za více než čtyři miliardy korun.*