Agrární export České republiky do Ruska roste

Agrární export do Ruska byl v loňském roce nejvyšší v historii, dosáhl hodnoty 122 milionů eur. Jen vývoz piva meziročně vzrostl o 55 procent. Ruská strana má zájem také o dovoz máku, osiva, sadebního materiálu či technologií a strojů pro precizní zemědělství. Obě země rovněž chtějí, aby pokračovala společná pracovní skupina pro zemědělství, sejít by se měla v první polovině roku 2020 v Praze. Shodl se na tom ministr zemědělství Miroslav Toman při jednání se svým ruským protějškem Dmitrijem Nikolaevičem Patruševem v Moskvě.

„Agrární vývoz do Ruska roste díky aktivitě českých firem, kterou Ministerstvo zemědělství podporuje. Využíváme celou řadu proexportních nástrojů. Ve vybraných zemích fungují zemědělští diplomaté, míváme národní expozici na některých veletrzích nebo organizujeme incomingové mise. Ruská strana má zájem zejména o moderní zemědělské technologie, osivo pro zeleninu či květiny, sadbu brambor, ale také o spolupráci mezi výzkumnými institucemi a univerzitami. Nabízí také zvýhodněné podmínky při investicích do společných podniků,“ shrnul ministr zemědělství Miroslav Toman. Ruského ministra také pozval na návštěvu České republiky. O možnostech vzájemné spolupráce jednal dnes ministr Toman také s gubernátorem Orlovské oblasti Andrejem Evgenijevičem Klyčkovem. Pro rozvoj zemědělského obchodu je jednání přímo s ruskými regiony klíčové. „Za perspektivní považuji spolupráci v oblasti chovu mléčného skotu. Jde nejen o export jalovic a genetického materiálu, ale také o zajištění inseminace a komplexních služeb souvisejících s prováděním kontroly užitkovosti a dědičnosti skotu. Orlovská oblast by také ráda navázala spolupráci s českými firmami v technologiích na čištění odpadních vod a řešení emisí znečišťujících látek ze zemědělství,“ uvedl Toman. Největšími položkami agrárního exportu z ČR do Ruska jsou krmiva pro zvířata a pivo. Velmi dobré jméno má v Rusku také český chmel a slad, sadba brambor a zejména český modrý mák. Rusko je pro ČR nejdůležitějším obchodním partnerem v agrární oblasti mimo země EU, doplnil ministr.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down