Aktualizují národní akční plán pro změnu klimatu

Česká republika jako jedna z prvních zemí v rámci Evropské unie přijala v roce 2015 takzvanou Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR, takzvanou adaptační strategii, a v roce 2017 Národní akční plán adaptace na změnu klimatu, který je jejím implementačním dokumentem. Je to soubor mnoha desítek opatření, která se jednotlivá ministerstva a úřady zavázaly realizovat tak, aby se zvýšila odolnost českých měst a krajiny proti klimatické změně. Letos tuto strategii a adaptační plán aktualizujeme. Uvedl to náměstek Ministerstva životního prostředí Vladislav Smrž na tiskové konferenci k soutěži adaptačních projektů Adapterra Awards.

A

Během několika dní, respektive týdnů spatří světlo světa. "Chtěli bychom získat připomínky ostatních kolegů a materiál následně poslat na vládu ke schválení. Jako ČR jsme na červnové radě pro životní prostředí podpořili také evropskou adaptační strategii. Evropská komise vytvořila tuto strategii kvůli tomu, aby se jednotlivé střípky z jednotlivých zemí poskládaly do něčeho kompaktního. V posledních pěti, sedmi, osmi letech, jsme investovali jednotky a desítky miliard korun do mnoha projektů zvyšujících adaptaci nejen měst a budov, jako je program Nová zelená úsporám, ale i do projektů, zvyšujících adaptační schopnost české krajiny tak, aby byla odolnější vůči extrémům počasí," sdělil Smrž. Program Nová zelená úsporám bude přitom v následující dekádě disponovat rozpočtem minimálně 39 miliard korun. V prvních letech bude program financován z Národního plánu obnovy a následně z podílu výnosů emisních povolenek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down