03.02.2017 | 01:02
Autor:
Kategorie:

Boj se suchem konkrétními projekty

V letošním roce bude ministerstvo životního prostředí realizovat stovky dalších projektů v podobě přírodě blízkých opatření zaměřených na zlepšování retence vody v krajině. Jde především o tůně, rybníky, mokřady nebo úpravu vodních toků zpět do jejich přirozeného stavu. Uvedl to na setkání s novináři ministr životního prostředí Richard Brabec s tím, že půda v České republice dnes zadržuje jen polovinu z devíti miliard metrů krychlových vody, které by byla schopná normálně pojmout.

Brabec poukázal rovněž na to, že ministerstvo vydá také tzv. protierozní vyhlášku, zaměřenou na hospodaření na zemědělské půdě. "Díky lepšímu hospodaření zemědělců bude půda schopná zadržet vodu, místo aby ji spláchnul první přívalový déšť," sdělil.  Také se budou intenzivněji doplňovat zdroje podzemní vody. Podle kvalifikovaného odhadu se z českých polí ztrácí přibližně 21 milionů tun kvalitní ornice za jeden rok, což představuje finanční škody až devět miliard korun,” upozornil Brabec a doplnil, že díky záchraně prostředků EU se v končícím Operačním programu Životní prostředí podařilo v letech 2014 a 2015 realizovat v rychloobrátkových výzvách 243 projektů s podporou více než 400 mil. korun, které putovaly zejména na budování rybníků, tůní a mokřadů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down