Čekají se nižší tržby

Letošní rok zřejmě nebude tak úspěšný jako minulý, kdy tržby zemědělců za rozhodující agrární komodity překonaly rekordní hranici 90 miliard korun. Podle předběžných odhadů Zemědělského svazu ČR letos klesnou řádově o pět miliard korun. Uvedl to minulý týden na společném zasedání výboru a kontrolní komise svazu jeho předseda Martin Pýcha. Podle něj zemědělství je stabilizované. Dotace do příjmů podniků, bez investičních dotací, budou letos činit zhruba 33 miliard korun.

Cenový vývoj v průběhu roku 2015 není podle svazu příznivý. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) ceny zemědělských výrobců meziročně klesly zhruba o deset procent, z toho ceny živočišných výrobků o zhruba osm procent a rostlinných o 11 procent. Ceny potravinářů a spotřebitelské ceny potravin však nekopírují vývoj cen zemědělců. Problémy jsou zejména v sektoru mléka a vepřového masa. V současnosti se podle Pýchy cena vepřového masa nerovná nákladům. Odhadovaná ztráta se pohybuje mezi čtyřmi až šesti korunami na kilogram vepřového bez započtení dotací a asi tři koruny na kilogram se zohledněním dotací.

Klesá rovněž cena mléka. Pozitivní podle Pýchy sice je, že v České republice se vloni nesnížily stavy krav a čeští c chovatelé dosáhli poměrně vysoké produkce, která se zvýšila i během prvního čtvrtletí letošního roku. Nákup mléka vloni představoval 2,351 miliardy litrů. Stoupla rovněž průměrná roční užitkovost, a to z 7443 litru na dojnici v roce 2013 na 7705 litru vloni. „Zlepšily se i kvalitativní ukazatele, klesá však cena, a to nejen v České republice, ale i v celé Evropské unii,“ přiblížil Pýcha. Cena mléka se podle ČSÚ letos v dubnu proti lednu v ČR snížila o 6,4 procenta a podle mlékárenského výkazu o 4,3 procenta, vážený průměr ceny mléka v EU se snížil o 1,3 procenta. Mezi květnem a lednem 2015 se cena mléka v EU snížila o čtyři procenta. Průměrná cena mléka v ČR představovala v květnu 7,70 koruny za litr a údajně mlékárny tlačí na její další pokles k sedmi korunám za litr. „Odbytové organizace se snaží stabilizovat cenu mléka, ale nedaří se to,“ podotkl předseda svazu s tím, že situace v sektoru mléka se výrazně zhoršila v posledních dvou měsících. Podle Pýchy prosazují také podporu svozu mléka od malých producentů. „Pokud malí producenti nemají smlouvu, snaží se prodat mléko za jakoukoliv cenu,“ varoval a upozornil, že klesá soběstačnost v komoditě mléčných výrobků. Pýcha zdůraznil význam odbytových družstev, jejichž podpora ze strany státu je podle něj proti okolním zemím nízká. Pozitivní podle předsedy svazu je, jak vyplývá ze Zelené zprávy za rok 2014, se úbytek pracovníků v zemědělství se zpomaluje. Zatímco například mezi roky 2011 a 2010 se počet pracovníků snížil o 4600, mezi lety 2014 a 2013 to bylo o 1400. Předseda svazu poznamenal, že v zemědělství však přetrvává mzdová disparita, mzdy v zemědělství a lesnictví v letech 2004 až 2013 byly průměrně nižší o 4700 korun na pracovníka za každý měsíc proti národohospodářskému průměru. Tato situace se v roce 2014 mírně zlepšila, ovšem rozdíl v odměňování je za první čtvrtletí 2015 opět vysoký, a to přes 6000 korun za měsíc.             

Pýcha kladně hodnotil, že řada podniků v komplikovaných podnikatelských podmínkách zůstala u kombinované výroby a nepřešla ryze k rostlinné produkci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down