Cena mléka klesá

V poslední době dochází k dramatickému propadu cen všech komodit živočišné výroby, velký problém nastává u mléka. Evropská unie zatím k tomuto problému mlčí. Máme tak podezření, že to některým zemím původní evropské patnáctky vyhovuje, proto nic proti němu aktivně nedělají. Uvedl to minulý týden na Žofínském fóru, tentokrát s mottem Čeští zemědělci, ostrůvek uprostřed Evropy, předseda sněmovního zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek. Česká republika by podle něj měla přemýšlet o intervenčních nákupech této komodity.

V Evropské unii je podle Faltýnka potřeba otevřít debatu o cenách mléka a případně spustit intervenční nákupy této komodity za „rozumné ceny“. Situaci přirovnal k úbytku českých prasat po vstupu do Evropské unie, kdy jejich počty klesly, a v Německu došlo k prudkému nárůstu jejich stavů. „Na nás to působí tak, že původní státy EU-15 chtějí, aby na východě konkurence omezila svou výrobu,“ řekl Faltýnek s tím, že by naopak svou produkci zvýšily. Takový postup by si podle něj neměla ČR nechat líbit. Prezident Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR Miroslav Toman ve svém vystoupení uvedl, že situace na trhu s mlékem se v posledních týdnech zhoršila. Pokud se nepřijmou opatření na úrovni ministerstva, další tři měsíce můžou mít podle něj na tuto komoditu tragický dopad. Proto míní, že je potřeba zvýšit intervenční ceny na výkup sušeného mléka a dalších komodit. Výkupní ceny mléka se v posledních měsících snižují, nyní jsou podle odhadu ministerstva zemědělství na hodnotě 8,13 koruny za litr. V roce 2014 byla cena podle Českého statistického úřadu ještě 9,08 koruny za litr. Ministr zemědělství Marian Jurečka připomněl, že v loňském březnu činily ceny ještě na 9,75 koruny za litr. Meziročně jde proti březnovým 8,31 koruny za litr o téměř 15procentní propad. Na evropském trhu je nyní větší nabídka než poptávka. Důvodem je nejen rozhodnutí Ruska, které zakázalo dovoz evropských mléčných výrobků, ale i celosvětový pokles poptávky.

Případné obtížné období by měly producentům mléka pomoci překonat takzvané přímé platby a opatření Programu rozvoje venkova (PRV). „Díky systému podpor na období 2015 až 2020 by měli být čeští producenti mléka na evropském trhu konkurenceschopní,“ sdělil ministr. Připustil, že situace na trhu mléka je vážná, nikoliv však kritická. „Samozřejmě uvidíme, jak to bude vypadat v dalších měsících,“ řekl Jurečka. Rezort nyní připravuje dotační titul pro výrobce a zpracovatele mléka, jeho finální podoba by měla být známá během několika  měsíců. 

(Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec č. 23)                                                                                                                                   

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down