26.07.2016 | 09:07
Autor:
Kategorie:

Fond vyplatil téměř všechny přímé platby

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil již 99,3 procenta přímých plateb a rozhodl o vyplacení 29,5 miliardy korun každoročních dotací. Zbývá ještě rozhodnout o 1,3 miliardy korun. Uvedli to na tiskové konferenci v Praze zástupci ministerstva zemědělství. Ohradili se proti kritice, že státní správa letos nestíhala vyplácet peníze včas. Harmonogram fond zveřejnil již loni měsíc a půl po příjmu žádostí. Na dotacích, o něž se zemědělci hlásili na jaře, by měli na konci letošního a během příštího roku dostat 31,6 miliardy korun.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky Česká republika splnila včas termíny, které přineslo nové dotační období, jež běží prakticky od loňského roku do roku 2020. "Například Francie, Rumunsko nebo Velká Británie měly problémy do konce června vyplatit potřebné množství přímých plateb a hrozilo jim tak neproplacení podpor Evropskou komisí," řekl Jurečka. Loni se totiž zvýšil počet proplácených titulů z 35 na 68, počet nutných rozhodnutí od SZIF vzrostl z 98 800 v roce 2014 skoro na 140 000 v následujícím roce. Platbu na tzv. ozelenění neboli greening, která letos byla kvůli novému dotačnímu systému vyplácena později, by měli zemědělci příští rok dostat místo v dubnu již v lednu. V letošním roce plánuje SZIF vyplatit prostřednictvím hlavní evropské zemědělské dotace, tzv. přímé platby na plochu, 12,5 miliardy korun. Zemědělci by měli dostat polovinu peněz z této dotace jako zálohu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down