02.08.2021 | 07:08
Autor:
Kategorie:

Horší rentabilita produkce mléka

Náklady chovatelů dojených krav i dalších hospodářských zvířat v poslední době výrazně rostou, do cen zemědělských prvovýrobců se však ve stejné míře nepromítají. Jen náklady na krmiva se v poslední době zvyšují v desítkách procent. Uvedl to ředitel Agrární komory ČR Václav Suchan na nedávném setkání s novináři k několikaletému projektu Naskoč na mléčnou vlnu. Podle něj rentabilita v oblasti produkce mléka se, a to i v důsledku pandemie nemoci covid-19, zhoršila. Situace v této komoditě není taková, aby přežívala bez podpory.

Podle Suchana průměrná cena mléka pro zemědělského výrobce se pohybuje kolem 8,75 až 8,85 koruny za litr. Při současné nákladovosti by však měla dosahovat kolem devíti až  11 korun. „Agrární komora vnímá, že situace v cenách mléka se dostává k tomu, že zemědělci již zvažují, jestli mají vůbec investovat do technologií,“ podotkl ředitel této nevládníPodle Suchana průměrná cena mléka pro zemědělského výrobce se pohybuje kolem 8,75 až 8,85 koruny za litr. Při současné nákladovosti by však měla dosahov organizace. Hlavní problém vidí komora v obchodní sféře. Na českém trhu mají drtivou většinu obchodního obratu nadnárodní řetězce, které mají velkou vyjednávací sílu, a tu neváhají uplatnit směrem ke svým dodavatelům. Nedaří se tak narovnávat ceny v celém řetězci od výroby, přes zpracování až po obchod. Suchan poukázal na to, že se to děje v době, kdy ceny mléka a mléčných výrobků v obchodech neklesají, ale rostou. Podle komory jedním z možných řešení je promítnutí směrnice o nekalých obchodních praktikách do novely zákona o významné tržní síle. Mělo by platit například to, že zejména rychloobrátkové zboží by měl dodavatel dostat zaplaceno do 30 dnů, je to věc, což v praxi není běžné. Další praktikou, která zpracovatelům působí problémy, jsou různé slevové akce. „Ve starých členských zemích tolik slevových akcí, jako je v České republice, neexistuje,“ podotkl ředitel komory. Ta provedla anketu mezi svými členy, dodavateli mléka, přičemž drtivá většina z nich potvrzuje, že se s nekalými obchodními praktikami setkává.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down