Bez schválení podpory biopaliv hrozí ČR sankce

Bez schválení zákona o podpoře biopaliv Česko patrně nenaplní unijní požadavky na jejich podíl v pohonných hmotách a budou mu za to hrozit sankce od Evropské unie. Na tiskové konferenci to dnes prohlásil ministr zemědělství Marian Jurečka. O novele zákona o spotřebních daních, která umožňuje pokračování daňového zvýhodnění vysokoprocentních a čistých biopaliv do roku 2020, mají dnes jednat poslanci. Návrh má ale řadu kritiků. Mezi nimi je především exministr financí Miroslav Kalousek.

Česká republika se podle Jurečky zavázala k navýšení podílu biopaliv v pohonných hmotách před rokem 2010. "Zavázali jsme se jako členský stát k tomu, že chceme v roce 2020 mít deset procent obnovitelných zdrojů v palivech, která se využívají v dopravě," uvedl Jurečka. Požadavek je podle něj definován v evropské směrnici, která je pro Česko závazná.
Další související směrnice Česku ukládá povinnost mezi roky 2010 a 2020 snížit o šest procent produkci skleníkových plynů v dopravě. Do národní legislativy směrnici aplikoval zákon o ochraně ovzduší. Vláda se podle Jurečky rozhodla tento závazek v příštích deseti letech naplnit. "V té diskusi jsme byli zapojeni, byly tam předchozí vlády České republiky zapojeny. Ten závazek jsme přijali a rozhodli se jej v příštích deseti letech aplikovat," řekl Jurečka.
Ministerstvo zemědělství již za Jurečkových předchůdců v roce 2013 začalo připravovat plán, který loni schválila vláda. Na jeho základě dostalo ministerstvo financí za úkol vypracovat návrh na zachování podpory biopaliv pro dalších pět let. Návrh podporu vysokoprocentních biopaliv zachovává a zavádí u nich minimální daň, která dosud nebyla.
"Dnes, pokud by novela byla přijata, budeme poprvé zatěžovat biopaliva minimální složkou daně," řekl ministr. U stoprocentního biopaliva má podle návrhu dosáhnout 1,80 Kč za litr. Biosložka, která se přimíchává standardně do nafty a benzinu, má zůstat nadále plně zdaněna.
Pro výrobu biopaliv se používá především takzvaný metylester řepkového oleje (MEŘO), který se přidává do nafty a hlavně z cukrové řepy vyráběný bioetanol. Kritikům se z dlouhodobého hlediska rostoucí výměra energetických plodin nelíbí, vytlačují podle nich potravinářské rostliny.
Jurečka upozornil, že případné nesplnění závazku vůči EU bude sankcionováno. "Ten princip platí, že výše sankce je minimálně v hodnotě toho, co členský stát na splnění závazku musel vynaložit," řekl Jurečka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down