Kazachstán má zájem o zahraniční investice

Hrubý domácí produkt agropotravinářského komplexu Republiky Kazachstán trvale roste, výroba a export v tomto odvětví má vysoký potenciál. Uvedl to počátkem května na „kulatém stolu“, který uspořádala Zemědělská akciová společnost Mžany společně se společností Chovservis a Místní akční skupinou Hradecký venkov, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec této republiky v ČR a SR Seržan Abdykarimov. Zemědělství vytváří kolem pěti procent hrubého domácího produktu země.

Ředitel Zemědělské akciové společnosti Mžany Jan Pešek připomněl, že cílem „kulatého stolu“, který se koná společně s osmým ročníkem Zemědělského dne v Sověticích, je představit zemědělsko-potravinářský sektor, podmínky obchodní spolupráce a investiční možnosti v agropotravinářském sektoru v Republice Kazachstán. Záštitu nad akcí převzal ministr zemědělství Marian Jurečka. Pešek připomněl, že na základě materiálu Ministerstva zahraničních věcí došli k závěru, že Republika Kazachstán je perspektivní zemí, a je obrazně řečeno bránou do střední a východní Asie, do oblasti rychle se rozvíjejících trhů. Pešek prozradil, že Zemědělská akciová společnost vyváží do Kazachstánu plemenný materiál, dosud tam vyvezla asi stovku jalovic. Kazachstán je podle něj příležitostí pro další rozvoj spolupráce. Podle velvyslance Abdykarimova agropotravinářský komplex Kazachstánu je jedním z důležitých odvětví ekonomiky, formujících potravinovou a ekonomickou bezpečnost země a podle velvyslance je otevřené zahraničním investicím. Obyvatelstvo venkova se podílí na celkovém počtu obyvatelstva 43 procenty a představuje 18 procent všech pracujících. Má velký potenciál poptávky na potravinářské výrobky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down