02.02.2021 | 09:02
Autor:
Kategorie:

Koronavirus zvýšil náklady a snížil příjmy vodohospodářů

Koronavirus snížil v minulém roce příjmy z fakturace vody o 653 milionů korun. Naopak zvýšil náklady například na ochranné pomůcky o 348 milionů korun. Uvedl to včera na on-line tiskové konferenci ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) Vilém Žák. Vyplývá to podle něj z dotazníkového šetření mezi vlastníky i provozovateli vodovodních soustav. Respondenti zásobují 82 procent obyvatel ČR vodou a čistí vodu od 62 procent populace. Celkovou výši příjmů z fakturace či vynaložených nákladů za loňský ani předloňský rok neuvedl.

Podle údajů Ministerstva zemědělství od 50 největších společností náklady včetně mezd, energií a materiálu zahrnuté do ceny pro vodné a stočné předloni činily 15,48 miliardy korun u pitné vody a 14,085 miliardy korun u odpadní vody. Žák připomněl, že žádná členská společnost nepřerušila v době koronavirové pandemie provoz, žádná vodárna ani čistírna odpadních vod nebyla kvůli karanténě uzavřena. Mezi náklady jsou nejvyšší služby, pořízení ochranných prostředků, vícenáklady na čisticí a dezinfekční prostředky nebo zvýšené mzdové náklady spojené s koronavirovými opatřeními. U tržeb pak klesly peníze za vodné a stočné, důvodem je mimo jiné uzavření průmyslových podniků na jaře. Podle Žáka se sdružení nyní snaží vytvořit manuál, jak fungovat s koronavirovými omezeními po dlouhou dobu. Ředitel podotkl, že virus byl už nalezen i v odpadní vodě, ale neví se, zda šlo o aktivní virus, nebo jenom o zbytky z exkrementů. Také se podle něj neprokázalo, že by se jakýkoliv pracovník z odpadní vody nakazil. Podle něj nyní připravuje Ministerstvo financí cenový výměr, podle kterého se určují ceny vodného a stočného, ten by se nemusel dělat každý rok, ale jednou za pět let. Změna by mohla začít platit už od příštího roku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down