01.09.2015 | 01:09
Autor:
Kategorie:

Lesy ČR očekávají škody na výsadbách

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos kvůli velmi suchému počasí očekává výrazné škody na mladých výsadbách stromků. Z letošních výsadeb by se nové osázení mohlo týkat přibližně třetiny ploch. Ročně Lesy ČR dávají do obnovy lesa asi půl miliardy korun. Uvedl to generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. LČR patří asi polovina lesů v zemi.

Konečná bilance škod ze sucha na mladých porostech se podle Szóráda teprve ukáže. S příchodem dešťů je podle něj stále naděje, že část porostů dokáže zregenerovat. Nejvíce sucho postihlo výsadby smrku, jedlí a buku. Sucho poškodilo i některé loňské výsadby.
Výrazně menší než škody ze sucha jsou letošní škody z požárů. V červenci a v srpnu Lesy ČR evidovaly 160 požárů se škodou šest milionů korun, postiženo jimi bylo 37 hektarů lesů. Byl to téměř dvojnásobný počet požárů proti celému prvnímu pololetí, kdy ve státních lesích bylo 85 požárů se škodou 1,2 milionu korun.
Požáry většinou vznikly od zemědělské techniky, která sklízela pole v blízkosti lesů. V drtivé většině tak hořelo na okrajích lesů. V rámci posílení protipožárního hlídkování ze vzduchu Lesy ČR zvažují navázání užší spolupráce s leteckými kluby.
LČR v prvním pololetí letošního roku vytvořil hrubý zisk 4,01 miliardy korun. Za stejné období loni to bylo 3,91 miliardy korun. Do státního rozpočtu by měl podnik letos odvést téměř 8,3 miliardy korun.

Státní podnik LČR se od 1. do 15. října představí také na světové výstavě Expo 2015 v Miláně. Expozici bude mít v českém pavilonu. Bude to první prezentace podniku na světové přehlídce. Náklady na prezentaci by měly činit do pěti milionů korun. Iniciativa prezentace LČR v Miláně vzešla od ministerstva zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down