17.07.2018 | 12:07
Autor:
Kategorie:

Malé a střední podniky loni více využívaly evropské peníze

Malé a střední podniky loni využily na investice zhruba 30 miliard korun ze zvýhodněných evropských zdrojů, jako jsou například Evropská investiční banka nebo Evropský investiční fond. V meziročním srovnání jde o téměř 100procentní nárůst, uvádí analýza Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) a Evropské investiční banky (EIB). O materiálu dnes představitelé asociace a banky informovali na tiskové konferenci. Z analýzy dále vyplývá, že za očekáváním zaostávají české firmy v čerpání peněz z Junckerova balíčku, tedy Evropského fondu pro strategické investice. Předseda AMSP Karel Havlíček upozornil, že jde o peníze na investice a ne na provoz. "Malé a střední firmy a živnostníci nemají dnes větší problém získávat provozní úvěry. Ve financování investic je ale situace komplikovanější. Z tohoto pohledu finanční nástroje z EU, které podporují investiční aktivity, dávají smysl," sdělil.

Analýza uvádí, že EIB loni vyčlenila pro ČR 977 milionů eur (asi 25,2 miliardy korun), z toho 95 procent bylo určeno pro malé a střední podniky. Předloni EIB poskytla 526 milionů eur. Firmy nejvíce peníze od EIB využívají na záruky nebo zprostředkované úvěry směřující do průmyslu, inovací, služeb a obchodu. Loni tak peníze od EIB využilo 15 000 podnikatelů. Mezi prioritní oblasti EIB se řadí inovace, infrastruktura, životní prostředí, průmysl, doprava, energetika, služby, obchod a zemědělství.
Stejně podle analýzy roste obliba Evropského investičního fondu (EIF), kde loni zhruba 2000 českých podnikatelů vyčerpalo 191 milionů eur (4,9 miliardy Kč). V tomto případě jde o investiční projekty s vyšší mírou rizika. Předloni v EIF bylo pro ČR 105 milionů eur.
Za očekáváním podle analýzy zůstává využívání Junckerova balíčku. Evropský fond pro strategické investice (EFSI) byl spuštěn v roce 2015 s cílem vytvořit v rámci EU investice za 315 miliard eur. Dosud se zatím v celé EU podařilo díky přímým zdrojům fondu za 58,9 miliardy eur vytvořit investice za 294,2 miliardy eur. Česká republika zatím dokázala od roku 2015 využít 569 milionů eur a vytvořit tak investice za 2,7 miliardy eur. Ve vazbě na HDP zaujímá Česko ve využívání zdrojů EFSI 18. místo. Valnou většinu peněz v ČR využily malé a střední podniky, celkem zatím zhruba 4000 podniků s 60 000 pracovníky. "Velké investiční projekty se zárukou EFSI zatím v ČR chybí. Sice existují, jsou ale financovány z dotací evropských strukturálních a investičních fondů. Další důvod, zatím pro nulový počet velkých investičních projektů v Česku, představuje i roztříštěnost investičního prostředí v České republice a problémy spojené s novelou stavebního zákona, která měla přípravu investic zjednodušit a urychlit, či zákonem o veřejných zakázkách," uvedla ředitelka české pobočky EIB Hana Nylander-Kaloudová.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down