26.07.2018 | 02:07
Autor:
Kategorie:

Ministerstvo zemědělství chce zpřísnit podmínky pro chov šelem

Ministerstvo zemědělství chce zpřísnit podmínky pro chov velkých šelem v ČR. Stát tak reaguje na případy porážení tygrů nebo útěků zvířat. Měly by rovněž být zakázány chovy umožňující přímý kontakt se zvířetem, nebo venčení šelem na vodítku. Záměrem ministerstva je také změnit doporučující ustanovení o velikosti prostor, ve kterých se mohou šelmy chovat, na povinné. Zájmoví chovatelé by měli povinně absolvovat speciální kurz. Na dnešní tiskové konferenci v Praze to uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Ministr zemědělství upřesnil, že každý, kdo chová velké šelmy jako hobby nebo v takzvaných zookoutcích, bude muset prokázat své znalosti absolvováním kurzu. Jeho součástí bude i praktické zvládání zvířete a správná péče o něj. „Chov velkých šelem, jako jsou například tygři, pumy nebo medvědi, musíme zpřísnit, aby byla v bezpečí zvířata i lidé. Rozhodně nebude možné, aby se někdo procházel s šelmou na veřejnosti,“ prohlásil Toman. V posledních týdnech například utekla puma ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dalším případem byl útěk lva a dvou tygrů z Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku. Podle Tomana budou také zavedeny přísnější požadavky na evidenci zvířat. Ministerstvo zemědělství chce rovněž lépe propojit kontroly veterinárních inspektorů s kontrolami, které provádí Ministerstvo životního prostředí (MŽP). „S MŽP na problematice spolupracujeme, scházíme se v pracovních skupinách, které řeší konkrétní návrhy,“ řekl Toman. Opatření by se týkala všech velkých koček, medvědovitých a hyenovitých. Z čeledi psovitých jde o vlky a psa hyenovitého. Jak informoval ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád, navržená opatření vyplývají z její dozorové činnosti nad chovem velkých šelem. Nyní jejich chovatel musí mít povolení krajské veterinární správy, které je platné tři roky. Inspektoři SVS pak chov kontrolují. V České republice je zákonem obecně stanoveno, že chovatel je povinen pečovat o zvířata způsobem a v podmínkách, které vyžadují jejich potřeby a zdravotní stav a předcházet poškození jejich zdraví. Podle ministra úplný a okamžitý zákaz chovu velkých šelem by mohl být problematický. Velké šelmy se totiž dožívají i několika desítek let a bylo by nutné najít pro ně záchytné stanice. Jednou z možností by bylo postavit je na nevyužitých pozemcích, ale pak by bylo nutné zatížit státní rozpočet milionovými výdaji na tyto stavby a mnohaletý provoz. Toman uvedl, že při tvorbě nové legislativy by se ČR mohla inspirovat slovenskou vyhláškou o nebezpečných živočiších, která stanoví například povinné minimální rozměry výběhů pro konkrétní druhy. Ministerstvo zemědělství sdělilo, že v Evropské unii neplatí jednotná pravidla pro chovy šelem, každý stát si je upravuje vlastními pravidly. Úplný zákaz chovu mimo zoologické zahrady platí například v Itálii, Rakousku nebo v Belgii. Omezeně je chov šelem povolen v Maďarsku, Polsku nebo Německu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down