26.10.2015 | 09:10
Autor:
Kategorie:

Náhrady za sucho budou příští rok

Pěstitelé brambor dostanou náhradu za škody způsobené suchem, pokud prokážou pokles svých tržeb v porovnání s minulými roky o více než 30 procent. Újmu způsobenou letošním počasím ministerstvo zemědělství zjišťuje i u dalších komodit, jako je ovoce, zelenina nebo chmel. Uvedl to ministr zemědělství Marian Jurečka na tradičních Bramborářských dnech v Havlíčkově Brodě s tím, že zatím celkově se předpokládají škody na úrovni miliardy korun.

Zemědělci musejí být podle Jurečky trpěliví, protože kvůli složité administraci se budou peníze vyplácet až příští rok, a to koncem prvního čtvrtletí nebo počátkem druhého čtvrtletí. Údaje o škodách, které pěstitelé poskytnou, musí v každém podniku zkontrolovat škodní komise. Jurečka upozornil na to, že vyplácení náhrad nebude záviset čistě jen na poklesu výnosu, ale na propadu příjmů. "Musíme se bavit o tom - výnos krát cena," řekl.  Předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan uvedl, že svaz odhadl letošní propad úrody brambor na 30 až 40 procent. Brambor podle něj bylo zřejmě v České republice sklizeno kolem 490 tisíc tun, nejméně od začátku plošného statistického sledování v roce 1920. Letos bylo z hektaru sklizeno v průměru 21,5 tuny brambor, což je o 7,54 tuny méně než v minulém roce. Zároveň se proti loňsku snížila plocha osázená bramborami o 5,5 procenta na 23 tisíc hektarů. Odhadovaná sklizeň brambor je v porovnání s desetiletým průměrem o 34,1 procenta nižší.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec č. 45

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down