20.07.2021 | 10:07
Autor:
Kategorie:

Národní plán obnovy ČR má zelenou

Schválení Národního plánu obnovy České republiky Evropskou komisí přijela osobně oznámit její předsedkyně Ursula von der Leyenová. Při této příležitosti se setkala s předsedou vlády Andrejem Babišem. „Evropská komise dává českému Národnímu plánu obnovy zelenou po důkladném zhodnocení a výborné spolupráci,“ uvedla Leyenová včera na tiskové konferenci v Praze. Významná část prostředků bude směřovat na plnění klimatických cílů. Podpořena by měla být i obnova lesů po kůrovcové kalamitě.

Národní plán obnovy ČR je podmínkou pro čerpání finančních prostředků z nového Nástroje pro oživení a odolnost a obsahuje projekty v hodnotě 180 miliard korun. Těmito finančními prostředky se podpoří provádění klíčových investičních a reformních opatření nastíněných v plánu ČR pro oživení a odolnost. První finance by do Prahy mohly přijít v září, pokud českou investiční strategii definitivně odsouhlasí členské státy. České úřady však budou muset důsledně předcházet možným střetům zájmů veřejných činitelů, aby země mohla inkasovat všechny peníze. Nástroj pro oživení a odolnost je hlavním prvkem plánu NextGenerationEU, který na podporu investic a reforem v celé EU poskytne 800 miliard eur (v běžných cenách). Tyto prostředky budou hrát klíčovou úlohu při pomoci ČR po pandemii covid-19. „Next Generation EU připravuje společnost na to, aby byla odolnější. Je to jeden z největších plánů obnovy na světě. Je to oživení, které Evropa a ČR potřebují,“ řekla předsedkyně Evropské komise. Česká republika prostřednictvím Národního plánu obnovy požádá o finanční příspěvek z Nástroje pro oživení a odolnost ve formě grantů. „V plánu reflektujeme striktní požadavky na plnění příspěvku ke klimatickým cílům. Tam směřuje 41,6 procenta všech investic plánu. Na digitalizaci půjde 22,1 procenta,“ doplnil Babiš. Celý plán představuje podle Babiše základní stavební kámen pro obnovu a odolnost po pandemii v nadcházejících letech. "Jeho příprava nebyla vůbec jednoduchá, ale to ještě obtížnější máme teprve před sebou, a sice jeho implementaci,“ dodal premiér. Připomněl, že český národní plán vznikal od podzimu loňského roku, je výsledkem řady konzultací s hospodářskými a sociálními partnery, dohody mezi jednotlivými resorty a spolupráce s Evropskou komisí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down