12.04.2016 | 08:04
Autor:
Kategorie:

Nevládní organizace chtějí transparentnost ve vyjednávání dohody s USA

Vyjednávání dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a USA by mělo být více transparentní. Greenpeace, nezisková organizace Iuridicum Remedium a další neziskové organizace volají po změně způsobu, jakým se toto Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) sjednává. Jejich zástupci odeslali výzvu za transparentnost vyjednávání této úmluvy premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

Úmluva je podle nich vyjednávána tajně a bez dohledu veřejnosti. Mezi požadavky výzvy patří průběžné a včasné zveřejňování prozatímně dohodnutých částí textu úmluvy TTIP či neomezený přístup k textům úmluvy pro poslance Evropského parlamentu. Žádají také slib české vlády, že nepřistoupí na text, který by jakkoli oslaboval práva občanů a sociální, spotřebitelské či environmentální standardy. Podle Jana Freidingera z Greenpeace není TTIP ve skutečnosti tolik o volném obchodu, ale spíše o posílení vlivu nadnárodních korporací na úkor lidí a přírody. "Je o tom, aby obchodní a korporátní zájmy byly prosazeny na úkor veřejných služeb, lidského zdraví a životního prostředí. Proto vyzýváme Spojené státy i Evropskou komisi, aby jejich zástupci jednali v zájmů svých obyvatel, ne korporací, a nevyjednávali smlouvu tajně za našimi zády," dodal Freidinger. Pod dokument se podepsalo 4700 lidí a podpořilo ho 12 nevládních organizací.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down