25.03.2015 | 02:03
Autor:
Kategorie:

Novela zákona má zastavit výprodej státní půdy

Ministerstvo zemědělství hodlá v květnu předložit vládě k projednání novelu zákona o Státním pozemkovém úřadu (SPÚ), která má zajistit hospodárné nakládání se státní zemědělskou půdou a současně výrazně omezit její další vydávání. Norma navrhuje i nové kompetence úřadu, který se stane správcem rezervy státní zemědělské půdy a zajistí její dostatečný rozsah a udržitelnost. Informoval o tom včera první náměstek ministra zemědělství Jiří Jirsa spolu s ústřední ředitelkou SPÚ Svatavou Maradovou.

Podle návrhu má být Státní pozemkový úřad do budoucna nejen tím, kdo státní půdu prodává či převádí, ale zároveň i tím, kdo udržuje strategickou rezervu státní zemědělské půdy, která by měla činit minimálně 50 tisíc hektarů a úřad ji bude udržovat a doplňovat nákupem, směnou a využíváním předkupního práva státu k privatizovaným pozemkům, což mu zatím komplikuje současná právní úprava.

Celý legislativní proces by podle jeho předpokladů mohl být uzavřen do poloviny ledna 2016 a novela by tak mohla nabýt účinnosti následně od března.

Jak uvedla Maradová, novela nemá další převody půdy zcela znemožnit. Zachována má zůstat například možnost převodů pozemků obcím a krajům a také možnost veřejných nabídek zemědělské půdy zemědělcům hospodařícím na půdě.*

 

Více informací najdete v Zemědělci č. 14

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down