03.09.2020 | 02:09
Autor:
Kategorie:

Odmítají snížení peněz pro zemědělství

Zemědělský svaz odmítá snížení peněz pro zemědělství v návrhu státního rozpočtu na příští rok ve srovnání s letoškem. Podle něj je nutné minimálně zachovat jeho stávající výši, bez toho může být ohrožena základní funkce oboru. Na tiskové konferenci v Praze to uvedl předseda této nevládní organizace Martin Pýcha. Návrh státního rozpočtu počítá podle svazu pro zemědělství na příští rok s 24 miliardami korun, letos je pro tuto oblast vyčleněno asi 38 miliard korun. Vláda by podle svazu dále měla narovnat podmínky pomoci po koronavirové krizi.

Rozpočet na letošní rok byl navržen také na nižší úrovni, ale některé požadavky byly dodatečně vykrývány. „Uvědomujeme si, že ekonomická situace bude v současné době složitá, stávající návrh je ale pro nás neuspokojivý a neakceptovatelný,“ řekl Pýcha. Letošní výše rozpočtu je podle něj na minimální nezbytné úrovni.  Svaz se obává, že při snížení peněz pro zemědělství příští rok nebude dostatek financí na investice do konkurenceschopnosti a výrobní soběstačnosti. Peníze mohou chybět i při projektech adaptace krajiny na změnu klimatu, na projekty na zadržování vody v krajině. Jsou to opatření, které nemůžeme zastavit.
Krácení v rozpočtu v porovnání s letoškem by se podle svazu mělo týkat všech hlavních položek oboru. Méně peněz by mělo plynout do Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), Programu rozvoje venkova a také na boj s kůrovcem či suchem. „Ve skutečnosti bude potřeba rozpočet ve srovnání s letošním rokem ještě navýšit,“ řekl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down