06.11.2018 | 04:11
Autor:
Kategorie:

Předsedou Zemědělského svazu bude nadále Pýcha

Předsedou Zemědělského svazu ČR bude nadále Martin Pýcha, který tuto agrární organizaci vede od roku 2011. Na další čtyřleté období ho do čela svazu zvolili delegáti dnešní celostátní konference svazu ve Žďáru nad Sázavou. Pýcha neměl protikandidáta. Dostal 495 hlasů, proti jich bylo devět.

Pýcha zhodnotil současný stav zemědělství, připomněl mimo jiné pokles soběstačnosti ve vepřovém a v mléčných výrobcích. Zároveň poukázal na propad agrárního zahraničního obchodu. Podle Pýchy se však v  minulých letech podařilo prosadit kromě jiného zvýšení národních dotací. Svazu se naopak nepovedlo pro zemědělce vyjednat zavedení předkupního práva na půdu. Za důležité úkoly pro nejbližší léta Pýcha v projevu před volbou označil například tlak na snižování byrokratické zátěže pro zemědělské podnikatele. Zemědělský svaz také spustil petici proti možnému krácení podpor podle velikosti zemědělského podniku po roce 2020, jež by se dotklo větších firem. "Budeme pokračovat ve snahách o podporu organizací producentů a odbytových družstev," uvedl Pýcha další z bodů. Sdružování podle něj zemědělcům umožní říci si o lepší ceny za svou produkci. Aktuálně podle předsedy svazu zemědělství rovněž čelí snahám omezovat prostředky určené k ochraně rostlin.

Delegáti také volili místopředsedy a dvanáctičlennou kontrolní komisi. Statutárním místopředsedou je Jaromír Řezáč z Prostějovska. Dalšími místopředsedy se stali Martin Lev ze Semil a Jaroslav Vaňous z územní organizace Ústí nad Orlicí. Zemědělský svaz má 994 členů, z toho 348 zemědělských družstev, 464 akciových společností a společností s ručením omezeným. V regionech má svaz 48 územních organizací a 12 krajských rad. Je nástupnickou organizací Svazu družstevních rolníků, od jehož založení letos uplynulo 50 let.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down