Protesty kvůli chování řetězců?

V České republice se nedaří zajistit dlouhodobou rentabilitu produkce těch komodit, jejichž odbyt má z velké míry návaznost na obchodní řetězce. Jde například o chov hospodářských zvířat, nebo pěstování ovoce či zeleniny. Zatímco výkupní ceny od zemědělců zůstávají trvale nízké, ceny pro spotřebitele rostou. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Jan Doležal na tiskové konferenci v Praze a upozornil, že na straně prvovýrobce se rovněž stále zvyšují ceny vstupů. Podle něj z těchto důvodů zemědělci zvažují protestní akce.

.

Situace je podle Doležala pro řadu zemědělců vážná. I vzhledem k požadavkům Evropské zelené dohody je třeba najít udržitelné řešení, ať už je to restart dotačního systému nebo přísnější regulace obchodních řetězců. K tomuto tématu proběhla debata také na nedávném 30. sněmu Agrární komory ČR, který uložil vedení této profesní organizace situaci řešit s cílem zajistit českým zemědělcům srovnatelné podmínky, jako mají zemědělci v ostatních členských státech EU. Agrární komora ČR proto zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců, sdělil Doležal s tím, že by mohlo jít o blokády dopravy v okolí logistických center nebo prodejen. Podle viceprezidenta komory Jiřího Milka se ale bude o akcích rozhodovat až na konci prázdnin. „Velmi vážně uvažujeme o nějakých akcích, jako jsou blokády, abychom upozornili na neutěšenou situaci, která tady ve výrobní vertikále je,“ řekl Doležal. „Jde nám o to, abychom upozornili na chování obchodních řetězců,“ sdělil. Podle Doležala není možné, aby obchod v ČR dlouhodobě bohatl, a zemědělci museli prodávat komodity za stejné ceny jako před desetiletím

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down