Rekordní výsledek zemědělství

Zisk českého zemědělství loni meziročně vzrostl takřka o 40 procent na 22,9 miliardy korun. Výsledek byl nejlepší od roku 1998, odkdy je v Česku statisticky sledován. Uvedl to dnes na tiskové konferenci v Praze Jiří Hrbek z Českého statistického úřadu. Na rekordním zisku se podílela především mimořádně dobrá úroda, příznivý vývoj výkupních cen u živočišných komodit a nárůst dotací. ČSÚ bude předběžný údaj v průběhu roku zpřesňovat, předpokládané změny by se však měly pohybovat v řádu desítek, maximálně stovek milionů korun.

Rekordní byla loni i celková zemědělská produkce, která dosáhla 136,6 miliardy korun. Proti roku 2013 byla vyšší o více než osm miliard korun. Rostlinná výroba vzrostla zhruba o pět procent na 79,5 mld. Kč. Hodnota živočišné produkce se zvýšila o desetinu na 51,6 mld. Kč. Nejlepší výsledek zemědělského odvětví v historii zaznamenal také Zemědělský svaz ČR, který vychází při výpočtu z odlišné metodiky a vykazuje zpravidla o něco nižší čísla než ČSÚ. Šetření svazu ukázalo zisk téměř 19 miliard korun, což je 5331 korun na hektar obhospodařované půdy. "Je to více než dvojnásobně vyšší výsledek vzhledem k dlouhodobému průměru výsledku hospodaření za roky 2004 až 2014," uvedl svaz v komentáři.
Nejvyšší za dobu sledování byla loni také hrubá přidaná hodnota. Ve srovnání s rokem 2013 vzrostla  více než o desetinu na 41,8 miliardy korun. Mezispotřeba se zvýšila o čtyři miliardy korun na 94,8 mld. Kč.
Zemědělcům byly loni vyplaceny z evropských fondů a národních zdrojů dotace 32,9 miliardy korun. Částka byla meziročně o 12 procent vyšší a druhá nejvyšší od roku 2009. "Je zřejmé, že české zemědělství je ziskové právě díky oněm podporám. Bez nich by bylo zhruba 11 miliard ve ztrátě, anebo by ceny potravin u nás musely být mnohem vyšší," uvedl svaz.
Výkupní ceny komodit začaly ve druhé polovině roku klesat a do letošního roku vstoupili zemědělci se zhruba o desetinu nižšími cenami než o rok dříve. "Předpokládáme tak, že letošní tržby za rozhodující rostlinné i živočišné komodity budou v porovnání s rokem 2015 nižší," uvedl svaz.
Sklizeň obilovin v Česku loni meziročně vzrostla o 17 procent na 8,779 milionu tun a byla třetí nejvyšší v historii. Sklizeň nejvýznamnější tuzemské olejniny, řepky, vzrostla o 94 000 tun na rekordních 1,537 milionu tun. Produkce masa po 11 letech poklesu loni meziročně vzrostla o 0,8 procenta na 451 186 tun. Snížila se jen okrajová produkce koňského a kozího masa, u ostatních druhů byl nárůst. Mléka vykoupeného od českých zemědělců loni meziročně přibylo 1,3 procenta na 2,35 miliardy litrů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down