07.04.2017 | 09:04
Autor:
Kategorie:

Řeku Sázavu vyčistí dobrovolníci od pramene až po ústí

Součástí celorepublikové úklidové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017, bylo také zahájení očisty břehů řek, do které se ve spolupráci s podniky Povodí každý rok zapojuje více dobrovolníků. Nejrozsáhlejší část této akce proběhne na Sázavě, kde by se mělo uklidit podle generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly na dvě stě kilometrů břehů.

Břehy Sázavy by měly být uklizené prakticky celé. "Začíná se u pramene nad Žďárem nad Sázavou a končí se u soutoku s Vltavou," řekl předseda středočeského Krajského sdružení Národní sítě MAS Václav Pošmurný. „Při čistění břehů řek dnes nejde už jen o samotné napravování chyb a odstraňování nepořádku. Zapojením čím dál většího počtu dětí ze škol jde především o vzdělávací aktivitu zaměřenou na vztah k přírodě, spolupráci a dobrovolnictví. Díky velmi dobré spolupráci se správami povodí a Lesy ČR se pak připravují i doprovodné vzdělávací materiály zejména pro mateřské školy a nižší stupně základních škol,“ uvedl Pošmurný.

„Jsem rád, že si veřejnost čištění řek vzala za své, a pomáhá tak napravovat chování některých lidí, kteří naopak přírodu považují za smetiště. K lepší organizaci úklidu pomohlo i společné memorandum Ministerstva zemědělství a jednotlivých Povodí o spolupráci při obnově a rozvoji venkovské krajiny,“ řekl Jurečka. Dokument, který přijaly i Lesy ČR, Státní pozemkový úřad a Národní síť Místních akčních skupin, zajišťuje lepší výměnu informací a společnou přípravu akcí například právě na zlepšení jakosti vod a zvýšení retence vody v krajině.

Projekt je nekomerční aktivitou financovanou z dotací od obcí, z příspěvku sponzorů a dalších dárců. V prvních ročních se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti se už čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Spolu Posázavím o.p.s. akci organizují společnosti MAS Lípa pro venkov z.s., Královská stezka o.p.s a Havlíčkův kraj o.p.s. S úklidem řeky Sázavy a jejích přítoků loni pomáhaly bezmála tři tisíce dobrovolníků, kteří sesbírali přes 30 tun odpadků. Výsledky letošní ho ročníku zatím k dispozici nejsou

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down