03.02.2021 | 03:02
Autor:
Kategorie:

Řešení pro rozmanitost

Šest farem bylo oceněno ve třetím ročníku programu Pestrá krajina, který organizuje Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ). Vyhodnocené rodinné farmy vytvářejí podle předsedy hodnotitelské komise Daniela Pitka mimořádný přínos pro českou krajinu. Předseda ASZ Jaroslav Šebek připomněl, že cílem programu není jen vybrat konkrétní projekty, ale hlavně prostřednictvím vyladěných hodnotících kritérií vybrat zkušenými lidmi širší paletu řešení, která jsou přínosem pro diverzitu, pro půdu či zadržení vody v krajině.

Předseda ASZ ve svém příspěvku k vyhodnocení programu Pestrá krajina, které se konalo v rámci on-line konference, poukázal na to, že tento projekt dokázal opět oslovit zemědělce všech velikostních kategorií. “To, co staví model šetrného hospodaření a spokojeného života do popředí všech jiných způsobů zemědělství, je přirozená vyhlídka generačního předávání gruntu a s ní i předání všech dosažených znalostí a získaných zkušeností. To je naprosto nenahraditelný moment, o který je třeba adekvátně pečovat. Celé společnosti se pak taková podpora zcela přirozeně vyplatí vyváženou a odpovědnou péčí o kus krajiny, která je takovým farmám svěřená,” míní. Podle Pitka program dokazuje, že tradiční způsob zemědělského hospodaření nezmizel, ale je nadějí pro venkov do budoucna. Hrdým nositelem této tradice jsou právě rodinné farmy. Ve třetím ročníku Pestré krajiny získaly čtyři farmy zlatou medaily. Jde o Ofčí statek Brníčko z Přerovska, rodinnou farmu Placandů z Křenovic na Českobudějovicku, Petra Sýse s rodinou ze Statku Novotinky na Benešovsku a Levandulový statek Bezděkov z Olomouckého kraje. Stříbrnou medaili obdržela Farma Marka Daňhela z Albrechtic a bronzovou Farma Jiřího Netíka z Dobrého na Rychnovsku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down