28.03.2017 | 02:03
Autor:
Kategorie:

Saldo agrárního zahraničního obchodu by se mělo dostat na nulu

Saldo agrárního zahraničního obchodu ČR by se do roku 2020 mělo dostat na nulu. Uvedl to na dnešním Žofínském fóru na téma Evropská unie a český export to ministr zemědělství Marian Jurečka s tím, že jeho cílem je, aby Česká republika nebyla zemí, která má záporné saldo v oblasti agrárního obchodu. Loni se schodek agrárního zahraničního obchodu prohloubil o 3,3 miliardy korun na 22,6 miliardy.

Podle Jurečky Česká republika nevyužívá svůj exportní potenciál a neumí na řadě trhů využít některých výhod ve svůj prospěch. Jde například o historickou znalost výrobků "Made in Czechoslovakia" v řadě zemí. Ministerstvo dlouhodobě usiluje o zlepšení salda obchodu zvýšením produkce výrobků s vysokou přidanou hodnotou. Kromě většího pěstování ovoce a dalších citlivých komodit také chce, aby se v ČR zemědělská produkce více zpracovávala. Kvůli podpoře exportu ministerstvo zavedlo i institut tzv. agrárních diplomatů, kteří mají pomáhat českým exportérům. Zatím má ČR čtyři - v Saúdské Arábii, Srbsku, Číně a v Rusku. Do několika měsíců by měli nastoupit další do Libanonu a Spojených států, následně by měla být obsazena pozice v Japonsku. Dále by měl vyslanec zamířit do Íránu, uvažuje se o společné akreditaci pro Kubu a Mexiko.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down