Spory o Šumavu pokračují

Ani slyšení v Senátu minulý týden neodstranilo spory o podobu ochrany přírody v Národním parku Šumava mezi ekology a místními starosty. Ekologové v petici požadují uzákonit ochranu divoké přírody na polovině rozlohy parku a omezit výstavbu na jeho území. Starostové hájí právo na rozvoj svých obcí. Senátorka Eva Syková však dál věří v konsenzuální podobu zákona, který čeká na schválení Poslaneckou sněmovnou.

Účastníci jednání se nakonec dohodli na tom, že národní park na Šumavě je nutné zachovat v co nejlepším stavu, aby tam turisté nejezdili kvůli lyžování a sportovním aktivitám, ale právě kvůli unikátní šumavské přírodě. Starosta šumavské obce Kubova Huť Zbyněk Klose souhlasil s tím, že „pilířem prosperity pro Šumavu je ochrana přírody a krajiny“. Doporučil co nejmenší zasahování lidí do přírodních procesů. Podle Kloseho nikdo soudný nemůže zpochybnit význam národního parku pro ekonomiku území. „Problém ale může být v tom, že Šumaváci nejsou ti, kdo podnikání řídí. Pilířem šumavské ekonomiky je ochrana přírody,“ dodal. Podobně člen rady parku Jaroslav Neužil se vyslovil proti radikálním změnám v šumavské krajině.  Jaromír Bláha z Hnutí Duha uvedl, že petici ekologů podepsalo už přes 60 tisíc lidí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down