22.01.2016 | 09:01
Autor:
Kategorie:

Státní pozemkový úřad eviduje celkem 323 soudních sporů

Státní pozemkový úřad (SPÚ) v současné době eviduje celkem 323 soudních sporů týkajících se majetkového vyrovnání s církvemi. Z toho 229 představují tzv. určovací žaloby. Uvedla to na včerejší tiskové konferenci ústřední ředitelka SPÚ Svatava Maradová.

V rámci určovací žaloby se církve soudní cestou domáhají vlastnického práva k pozemkům, které nejsou ve vlastnictví státu, a podle jejich tvrzení přešly z majetku státu v rozporu s tzv. blokačními ustanoveními. Tzv. žalob proti rozhodnutí krajských pozemkových úřadů v případě nevydání nárokovaných nemovitostí v neprospěch oprávněných osob (§ 9 odst. 10 zákona č. 428/2012 Sb.) bylo SPÚ doposud doručeno 94. V případě tohoto typu žalob se oprávněné osoby obracejí na soud, aby rozhodl o vydání nemovitosti a svým rozhodnutím nahradil rozhodnutí KPÚ.

Maradová konstatovala, že finanční náklady spojené s administrací procesu bez započtení nákladů osobních byly nižší, než se původně předpokládalo v roce 2013. Původně to mělo být asi 250 milionů korun, zatímco po ukončení procesu by to mělo být méně než 50 milionů korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down