18.04.2019 | 03:04
Autor:
Kategorie:

Sucho je rizikem pro celou společnost

Na základě dlouhodobého pozorování by srážky v ČR měly v létě klesat a v zimě růst. To s sebou přinese i potřebu změny systému. Sucho je velkým rizikem pro fungování společnosti i pro kvalitu lidského života. Na druhé straně se podle něj nemůžeme nechat strašit, ale na základě vědeckých poznatků ochraňovat přírodu. „Jsme rádi, že vláda udělala první kroky na této cestě,“ uvedl předseda zemědělských odborů Bohumír Dufek na konferenci ochraně vody, která se uskutečnila v Praze a zúčastnil se jí i premiér Andrej Babiš.

Ministr životního prostředí Richard Brabec poukázal na to, že se Česká republika v současnosti dostala do situace, kterou původně předpokládali klimatologolové pro rok 2040 až 2050. „Možná jsme to viděli v nějakých filmech, ve světovém rozměru ve science fiction, ale nic nenasvědčuje tomu, že by se ten trend měl změnit,“ míní. Podle Brabce se musíme připravit na to, že „vodní blahobyt skončil“. V současnosti se očekává, že se zkrátí jaro a podzim, srážky budou více přívalové. Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek podotkl, že problematika vody v půdě a zemědělství jsou spojené nádoby. V této souvislosti vyzdvihl význam precizního zemědělství s využitím navigačních GPS systémů. Zdůraznil rovněž, že základem pro zadržování vody v půdě je organická hmota. „Proto bychom měli podporovat to, kolik kdo má v půdě organiky,“ řekl. Ministr zemědělství Miroslav Toman informoval, že se chystá kromě jiného výstavba zavlažovací soustavy v Hustopečích, kde bude uplatněna kapková závlaha. Připomněl, že se navyšuje hladina Novomlýnských nádrží. Jde řádově o devět milionů metrů krychlových vody. Voda z těchto nádrží bude sloužit právě na závlahy. Na propojení vodárenských systémů bude pak podle něj nezbytné vynaložit více než 20 miliard korun. Podle Tomana se ukazuje, že kapacita vodních zdrojů začíná být při víceletém suchu vyčerpána. „Zdroje podzemní vody jsou i pro letošní rok ohrožené a jejich návrat k dlouhodobému normálu může trvat i několik let,“ podotkl a připomněl, že ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí úřad začal novelizovat vodní zákon, který obsahuje zcela novou kapitolu - ochranu před suchem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down