24.11.2020 | 03:11
Autor:
Kategorie:

Svaz očekává pokles tržeb

Zemědělský svaz letos očekává pokles tržeb za rozhodující komodity na úrovni pěti procent. Důvodem je zpomalení ekonomického růstu České republiky kvůli koronavirové krizi a následných dopadů do trhu s potravinami, gastro sektoru a dalších oblastí. K tomu přibyly i problémy s africkým morem prasat (AMP) v Německu. Uvedl to předseda této organizace Martin Pýcha na on-line zasedání jejího výboru.

Pýcha připomněl, že Česká republika stále zaostává ve zpeněžování komodit za evropskou úrovní. Skutečnost, že se tržby letos nepropadnou ještě více, vysvětlil tím, že letos byla poměrně dobrá úroda. Podle něj například sklizeň obilovin byla nejlepší za poslední čtyři roky, objem tak vykompenzoval pokles cen. „Problém totiž nebyl vyrobit, problém byl prodat za příznivou cenu,“ prohlásil. Hlavní podíl na poklesu tržeb podle něj mají dvě komodity, a to mléko a obilí. „Mléko letos prodáváme o osm procent a obilí dokonce 20 procent pod evropskými cenami. To ukazuje, že problém se zpeněžováním stále přetrvává,“ řekl s tím, že Česká republika přichází dlouhodobě každoročně na tržbách mezi pěti až deseti miliardami korun. „To je obrovské číslo, když národní dotace jsou na úrovni 3,8 až čtyř miliard korun,“ konstatoval. K dalším komoditám uvedl, že cena cukrové řepy by měla být letos meziročně lepší. Čeká se však horší cukernatost. Cena vepřového masa je pak velmi silně ovlivněna výskytem AMP v Německu. Propadla se v ČR i celé Evropě a nepokrývá ani výrobní náklady. Podle Pýchy se očekává, že se AMP dostane i do ČR. „Není otázkou zda, ale je otázkou kdy a v jaké míře,“ podotkl. Pozitivní podle něj je, že Ministerstvo zemědělství zareagovalo na tento stav a snaží se motivovat myslivce, aby co nejvíce stříleli divočáky, především v místech, kde může dojít k přenosu ze zahraničí. Podle Pýchy chovatelé v ČR dělají vše pro to, aby se omezilo riziko zavlečení nákazy do chovů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down