28.06.2016 | 02:06
Autor:
Kategorie:

Tržby za mléko klesnou o sedm až devět miliard korun

Českým chovatelům dojnic kvůli nízkým výkupním cenám klesnou tržby za mléko o sedm až devět miliard korun. O další tři miliardy korun podle odhadu Zemědělského svazu ČR přijdou zemědělci při prodeji vepřového masa. Tržby za rozhodující zemědělské komodity celkově klesnou proti minulému roku minimálně o 11 procent zhruba na 75 miliard korun. Uvedl to předseda svazu Martin Pýcha na zasedání výboru a kontrolní komise svazu ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku.

Příjmy zemědělských podniků se tak podle Pýchy dostanou na úroveň roku 2005. "Neklesají pouze ceny živočišných komodit, ale i rostlinných," uvedl. Výjimkou je podle něj z hlavních plodin jen řepka. Představitelé státu mají podle něj snahu hledat cesty pomoci zemědělcům. Ministerstvo zemědělství v koordinaci s dalšími ministerstvy zvažuje různé varianty, včetně daňových úlev.  Mléčná krize se týká celé Evropské unie. Unijní státy podle Pýchy nyní diskutují o možnosti povinného, anebo dobrovolného snižování mléčné produkce s tím, že by za to zemědělci mohli usilovat o finanční podporu. Podle Pýchy lze ale rozhodnutí zřejmě očekávat nejdříve za měsíc a zavedení tohoto opatření pak ještě nějaký čas potrvá. To bude udržovat v chodu i podniky, které by jinak s chovem dojnic samy skončily. Budou vyčkávat, jestli za snížení produkce nebude možné čerpat nějaké peníze.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down