20.09.2017 | 07:09
Autor:
Kategorie:

Větší plocha znevýhodněných oblastí

Kategorie znevýhodněných oblastí LFA - S se rozroste zhruba o 200 tisíc hektarů. Jde o oblasti Táborska, Pelhřimovska, některých částí Jesenicka, nebo Bruntálska. Plocha takto vymezených oblastí je tak vyšší, než původně plánovala redefinice. Uvedl to na nedávné diskusi v předvečer volební členské schůze Českého svazu chovatelů masného skotu na Skalském dvoře ministr zemědělství Marian Jurečka. Neformální diskuze s ministrem zemědělství se zúčastnilo zhruba 250 členů tohoto svazu, kteří během téměř tříhodinové debaty položili panu ministrovi mnoho dotazů.

Ministr vysvětlil, že v minulosti došlo k určité homogenizaci, to znamená, že do oblastí LFA byly zařazeny i katastry a obce, které tam na základě příslušných kritérií úplně být neměly. Evropská komise však trvá na tom, aby se nedělala homogenizace a do LFA se zařazovaly obce, které jim vyhoví.  Snažili jsme se proto najít nějaký kompromis,“ upřesnil Jurečka. Komplikovaná situace je ale podle něj ve vztahu k dofinancování LFA oblastí z hlediska vývoje rozpočtu. „Poslední čtyři, pět měsíců vedeme hodně těžkou debatu, jak z hlediska koalice, tak ministerstva financí vůbec o rozpočtu ministerstva zemědělství pro příští rok. Skutečnost letošního roku byla zhruba 23,5 miliardy korun, pokud jde o národní obálku rozpočtu. My jsme začínali jednání v květnu letošního roku na 18,5 miliardy, nyní jsme v  situaci, kdy bychom se mohli dostat na částku 23,2 miliardy korun,“ podotkl. Ministerstvo zemědělství tam bude mít rozdíl asi 300 milionů korun, to je něco, s čím se dá nějakým způsobem vypořádat. Kdyby nebyla kalamita v lesích s kůrovcem, tak by ministerstvo bylo schopno podle Jurečky najít více prostředků. „Nevzdávejme to pro období příští, není to ztracené, ta opatření by se mohla top-upovat,“ prohlásil.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down