30.04.2019 | 11:04
Autor:
Kategorie:

Vstup do Evropské unie kladně ovlivnil vývoj zahraničního obchodu

Vstup České republiky do EU v květnu 2004 kladně ovlivnil vývoj zahraničního obchodu. Už v roce 2005 se dostal do přebytku 5,2 miliardy korun. V přebytku přitom setrval zahraniční obchod České republiky po celou dobu členství v EU s výjimkou krizových let 2007 a 2008 a roku 2010. Uvedl to na tiskové konferenci v Praze Václav Rybáček ze sekce makroekonomických statistik Českého statistického úřadu. Loni byl přebytek zahraničního obchodu ČR 123,5 miliardy korun. V oblasti agropotravinářského sektoru se však ČR potýká s výrazným schodkem.

"Naším nejvýznamnějším partnerem při vývozu i dovozu zboží je dlouhodobě Německo, kam v posledním roce směřovala třetina všech vývozů a dovezla se odtud zhruba čtvrtina veškerého českého importu," uvedl Rybáček. Přebytek zahraničního obchodu s Německem tak loni byl 212,4 miliardy korun, zatímco v roce 2000 to bylo 53 miliard korun. Druhým nejvýznamnějším partnerem v případě vývozu z České republiky je trvale Slovensko. U dovozu do ČR je to v posledních letech Čína. Obchod se zeměmi EU nyní podle Rybáčka pokrývá zhruba 84 procent celkového vývozu a 67 procent dovozu. V roce 2005 to bylo v případě vývozu 87,4 procenta a u dovozu 71,9 procenta. Dlouhodobě je naopak podle ČSÚ zahraniční obchod ve schodku se zeměmi EU, což mimo jiné souvisí se závislostí na nákupu surovin. "Růst bilance přebytků se zeměmi EU-28 nicméně převýšil rostoucí deficit se zeměmi mimo EU. Na celkové saldo zahraničního obchodu tak měl pád obchodních bariér se zeměmi EU v roce 2004 pozitivní vliv," uvedl Rybáček.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down